Nekadašnji lider domaćeg tržišta – Sarajevo osiguranje – prvi je put palo na donji dio ljestvice najvećih osiguravajućih društava u Federaciji BiH.
Naime, Sarajevo osiguranje je po visini premije osiguranja za prva tri mjeseca ove godine na šestom mjestu u FBiH od ukupno deset kompanija koje trenutno posluju, piše BiznisInfo.ba.
Višegodišnji trend
Ovo je samo nastavak višegodišnjeg trenda u kojem ova nekad moćna osiguravajuća kuća polako, ali sigurno gubi svoju poziciju. To možemo vidjeti ako usporedimo podatke za isto razdoblje, odnosno prva tri mjeseca, s posljednjih pet godina.
Naime, Sarajevo osiguranje je u 2020. godini bilo lider sektora, odnosno prvo mjesto s premijom od 16,7 milijuna KM.
Sljedeće godine pala je na treće mjesto, zatim 2022. na četvrto, 2023. na peto, au prvom kvartalu ove godine na šesto mjesto, čime je ispala iz gornjeg dijela tablice.
Inače, zanimljivo je da je sve ove godine, s izuzetkom 2021., to osiguranje imalo rast premije od pet do deset posto. Ali to nije dovoljno jer su drugi imali puno veće stope rasta. Tako je, primjerice, u prvom kvartalu ove godine Sarajevo osiguranje imalo rast od 9,8 posto, ali je rast sektora, odnosno tržišta, bio 12,4 posto.
Tako ga je u odnosu na prošlu godinu preteklo Triglav osiguranje koje je na godišnjoj razini raslo 22,9 posto.
Lider sektora trenutno je ASA Central osiguranje s tromjesečnom premijom od 29 milijuna KM i rastom od 27,7 posto. Sarajevo osiguranje imalo je premiju od 19,1 milijun KM.
Ono po čemu se Sarajevo osiguranje razlikuje od drugih kompanija, pa ukazuje da bi moglo biti problema, jeste disperzirana vlasnička struktura. Najveći, ali opet manjinski paket od 45,5 posto dionica je u vlasništvu države, odnosno entiteta, dok su ostatak privatni investitori, od kojih najveći ima 15 posto udjela.
Dakle, činjenica da tvrtka nema većinskog vlasnika s preko 50 posto udjela, te da je najveći vlasnik država, znači da nema jasnog plana ulaganja i rasta.
Ovo nije tvrtka koja je od strateškog interesa za FBiH jer ne donosi ni približno toliko novca kao, primjerice, BH Telecom.
Dobit Sarajevo osiguranja u prošloj godini iznosila je oko 2 milijuna KM. Kada se uzme u obzir da se dobit dijeli razmjerno broju dionica, onda se vidi da Sarajevo osiguranje nije pretjerano važna kompanija za punjenje budžeta FBiH.
S druge strane, svi ostali igrači na tržištu su privatne korporacije, domaće ili strane, koje agresivno osvajaju tržište na sve moguće načine.
Riječ je o tvrtkama koje konstantno ulažu u širenje poslovanja, promotivne kampanje i akvizicije, kojih je zadnjih godina bilo nekoliko.
Također, ove grupacije bi sigurno bile spremne preuzeti i samo Sarajevo osiguranje, kada bi ga vlasti odlučile privatizirati.
No, tamo bi se osiguravateljski divovi suočili s još jednim konkurentom koji čeka svoju priliku. Naime, značajan udio u Sarajevo osiguranju stekla je BH Master Capital d.o.o. – oko 15 posto. Iza ove firme stoji obitelj Hrvić iz Tešnja, vlasnici AS Holdinga.
Razgranata prisutnost
Hrvići su vlasnici velikog broja domaćih tvrtki koje posluju u različitim sektorima, a koje su stekli akvizicijama proteklih godina.
Pritom je jasno da Hrvići nisu “burzovni igrači”, pa ne trguju dionicama radi zarade, već kupuju tvrtke kako bi ih potpuno preuzeli, svojim poslovnim znanjem i vezama razvijali i tako profitirali.
Stoga nema sumnje da je u njihovim dugoročnim planovima potpuno preuzimanje Sarajevo osiguranja ukoliko se ukaže prilika, odnosno ukoliko FBiH odluči privatizirati svoj udio.
Zaključno, ako se i ništa ne promijeni, ova tvrtka sigurno neće propasti jer ima razvijenu infrastrukturu i mrežu klijenata, ali će vjerojatno nastaviti gubiti poziciju na tržištu u odnosu na ostale konkurente.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu