Zeleno gospodarstvo
Na održivi pogon

Čista tehnologija je ‘vjetar u leđa’ globalnom ekonomskom rastu

Zelena energija je u 2023. činila 10 posto uzleta svjetskog BDP-a.

Borivoje Dokler
28. travanj 2024. u 22:00
Foto: SHUTTERSTOCK

Obnovljivi izvori energije činili su oko 80 posto novih kapaciteta za proizvodnju električne energije u 2023. godini, a svaki peti prodani automobil bio je električni. Istovremeno, procvjetale su globalne investicije u proizvodnju čiste energije, potaknute industrijskim politikama i tržišnom potražnjom.

Zapošljavanje u poslovima čiste energije nadmašilo je ono u fosilnim gorivima 2021. godine i nastavlja rasti. Zbog toga treba što prije definirati širu ulogu čiste energije u ekonomiji kako bi se u potpunosti mogla razumjeti uloga i zamah energetske tranzicije.

Nova analiza Međunarodne agencije za energiju (IEA), provedena po zemljama i sektorima, pokazala je kako je čista energija u 2023. svjetskom gospodarstvu ‘dodala’ oko 320 milijardi dolara. To je predstavljalo 10 posto globalnog rasta BDP-a što je primjerice više od vrijednosti koju je dodala cijela industrija zrakoplovstva u ili ekonomije veličine Češke Republike.

Ova procjena, navode iz IEA, temelji se na analizi tri kategorije aktivnosti u sektoru čiste energije: proizvodnja tehnologija čiste energije, implementacija kapaciteta čiste energetske snage te prodaja čiste opreme.

200

milijardi dolara investirano je u proizvodnju čiste energije

Kao umjetna inteligencija

BDP u Sjedinjenim Američkim Državama porastao je 2,5 posto u 2023. godini, a čista energija dala je važan doprinos. Zakon o smanjenju inflacije i Zakon o infrastrukturi premošćavanja pokrenuli su porast investicija u proizvodnju zelene energije, a snažno je rasla i prodaja električnih vozila.

Stoga je rast čiste energije u 2023. godini činio oko 6 posto rasta BDP-a najveće svjetske ekonomije. To je usporedivo s doprinosom koje je rastu rastu BDP-a dala umjetna inteligencija. Prema podacima IEA, čista energija činila je oko jedne petine rasta prošlogodišnjeg BDP-a Kine, koji je iznosio 5,2 posto.

Svaka od tri analizirane kategorije snažno su rasle, pri čemu je najveći doprinos došao od investicija u kapacitete za čistu energiju. U Europskoj uniji, čista energija lani je činila gotovo jednu trećinu rasta BDP-a, što je najveći udio od svih analiziranih regija, iako je njen udio ‘napuhan’ slabim ukupnim rastom BDP-a od 0,5 posto.

20

posto rasta BDP-a u Kini činila je čista energija

Unatoč tome, snažni klimatski ciljevi i politike EU-a, poput paketa Fit for 55 i predloženog Zakona o neto nuli industrije, podržavaju investicije u proizvodnju čiste energije, koja se više nego udvostručila između 2022. i 2023. godine, potaknuta posebno proizvodnjom baterija.

Indija je bila najbrže rastuća velika ekonomija u 2023. godini, s rastom BDP-a od oko 7,7 posto. Čista energija doprinijela je tome s malo manje od 5 posto rasta BDP-a, uglavnom od investicija u nove solarne kapacitete.

U IEA smatraju da se procjenjujući u kojoj mjeri različiti sektori čiste energetske ekonomije doprinose rastu BDP-a, može vidjeti kako napreduje njihov razvoj. Također, taj je pokazatelj koristan i za razumijevanje njihove ekonomske važnosti. U 2023. investicije i prodaja čiste energije činile su između jedan i četiri ukupnog BDP-a u četiri glavne regije.

36

milijuna radnika bilo je lani zaposleno u lancima opskrbe čistom energijom

Ubrzanje dekarbonizacije

Sektor čiste energije pokrenuo je značajan udio ukupnog rasta investicija u gotovo svim regijama svijeta. Npr., u Kini je s 50 posto pridonio rastu ukupnih investicija u 2023. godini, a s 20 posto u SAD-u. Na globalnoj se razini, procjenjuju IEA, lani u proizvodnju čiste energije investiralo 200 milijardi dolara, što je povećanje od 75 posto u odnosu na 2022. godinu.

Analiza Međunarodne agencije za energiju pokazala je da ekonomija čiste energije ubrzano raste i da postaje snažna ekonomska sila. Kako će napredovati energetske tranzicije, važnost čiste energije za ekonomije širom svijeta i dalje će rasti.

Modernizacija energetskih i industrijskih sustava, kako bi se potakle energetske tranzicije, zahtijeva vrlo velike investicije i transformaciju ogromnih tržišta. Također, ona donosi i mnoge druge značajne koristi osim ublažavanja klimatskih promjena i smanjenja onečišćenja zraka – u 2023. godini, 36 milijuna radnika bilo je zaposleno u lancima opskrbe čistom energijom.

Dok Kina i dalje prednjači u investicijama u proizvodnju tehnologija čiste energije, i druge regije također bilježe skok u projektima i investicijama. Veliki udio jedne zemlje izazvao je pitanja o otpornosti i raznolikosti globalnih lanaca opskrbe tehnologijama čiste energije, ali trenutno pruža i prilike za ubrzanje globalne dekarbonizacije na temelju obilne opskrbe jeftinijom opremom za čistu energiju.

New Report

Close