Čelnici EU-a sljedeći tjedan pozivat će na usklađivanje zakona o stečaju i porezu na dobit za 27 država članica. To bi privuklo više kapitala za prijelaz na obnovljivu energiju i digitalizaciju. Planiraju razvoj europskog tržišta sekuritizacije i poboljšanje ulaganja u dionice te stvaranje štednih proizvoda za male ulagače, javlja Reuters.
EU procjenjuje da joj je za ostvarenje ciljeva potrebno 650 milijardi eura godišnje do 2030., a bez predloženih mjera teško će privući kapital jer ulagači smatraju da je tržište SAD-a bolje organizirano, likvidnije i jednostavnije. Europa već deset godina radi na stvaranju Unije tržišta kapitala, no to napreduje sporo zbog različitih interesa i pravnih stečevina.
S druge strane, inicijativa globalnog poreza na dobit, uz posredovanje Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), koja bi natjerala velike tehnološke grupacije i multinacionalne kompanije da plaćaju više poreza u mjestu gdje posluju, zapela je zbog protivljenja republikanaca u SAD-u.
Europa pokušava pronaći način za oživljavanje sporazuma o čemu će se govoriti i na sastanku G20 u São Paulu. “OECD je zapeo u projektu bez stvarnih izgleda za uspjeh. Prvi stup je u slijepoj ulici jer ga SAD vjerojatno neće ratificirati. Stoga imate sporazum koji se ne može provesti”, kazao je izvor upoznat s problematikom. U 2021. više od 135 zemalja potpisalo je politički sporazum koji je predstavljao najveću reformu poreza na dobit u posljednjih stotinu godina. Drugi stup, koji uvodi globalnu minimalnu stopu poreza na dobit od 15 posto, stupio je na snagu ove godine.
“Postoji pritisak na EU i svih ostalih 140 zemalja da postignu sporazum”, rekao je američki dužnosnik za Reuters i dodao je da domaći pregovarači ne bi “gubili vrijeme” da ne misle da prvi stup reformi “nema šanse doći do cilja”. “Nacrt priopćenja G20 poziva na pravovremeno postizanje dogovora o multilateralnoj konvenciji s ciljem njezina potpisivanja do kraja lipnja 2024.”, rekao je Manal Corwin, šef poreznog odjela pri OECD-u. Alternativa globalnom poreznom okviru su unilateralni porezi na digitalne usluge. Kanada je već krenula s vlastitim porezom na digitalne usluge.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.<p>Stvaranje unitarne komunističke EU nije moguće ali će se ići tim putem koliko god je to moguće jer treba u EU sve uništiti i to je jedini cilj …</p>
Uključite se u raspravu