Energenti poput struje, ugljena i nafte izvoze se iz Republike Srpske u Srbiju u ogromnim količinama, često na štetu građana RS-a čija se zemlja uništava zbog otvaranja novih rudnika.
Pitanje na koje javnost nema odgovor, jer ni Vlada ni elektroprivrede o tome ne žele govoriti, jest pod kojim se uvjetima i cijenama ti energenti prodaju, pa čak i posuđuju između Srbije i RS-a.
Prema slabo dostupnim informacijama, čak 90 posto ukupnog izvoza energenata iz Republike Srpske uvozi Srbija, a tome u prilog govore i informacije o ubrzanom otvaranju rudnika ugljena, čak i bez dozvola, poput jedan u Bistrici kod Prijedora, a zatim danonoćni utovar iskopanog ugljena u kamione srpskih registarskih oznaka.
Novinari portala Capital i Nove Ekonomije zajedno su istražili podatke o izvozu energenata Uprave za neizravno oporezivanje BiH u posljednjih nekoliko godina s konsolidiranim izvještajima Elektroprivrede Srbije i utvrdili ogroman rast izvoza iz Bosne i Hercegovine i uvoza u Srbiju.
Srbija je najviše struje u 2022. godini uvezla od MH “Elektroprivreda Republike Srpske”, u vrijednosti od 1.151.013.000 dinara. Iste godine Srbija je RS-u prodala struju u iznosu od 81.623.000 dinara.
Te godine iz BiH je izvezeno električne energije u vrijednosti od 1.074.654.470 KM (preko 500 milijuna eura), od čega je u Srbiju izvezeno 418.541.736 KM.
Ako uporedimo te podatke sa 2020. godinom kada je Srbija Srpskoj prodala “samo” 28.425.000 dinara vrijednu struju i otkupila od ERS-a kilovat sate vrijedne tek 24.212.000 dinara, vidimo da je izvoz ranije bio čak 47 puta niži.
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić hvali se da Republika Srpska ima najbolju suradnju sa Srbijom, koja se iz godine u godinu produbljuje. O cijenama struje i kreditima nije mogao govoriti jer zna, kako kaže, samo da je struja posuđivana i vraćana, što, međutim, nije vidljivo iz službenih podataka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu