Ministrica energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je u Budimpešti s ministrom vanjskih poslova i vanjske trgovine Mađarske Peterom Szijjartom o zajedničkim projektima u energetskom sektoru i suradnji dviju zemalja u području plina, nafte i električne energije, te najavila da bi već iduće godine trebala započeti izgradnja naftovoda Srbija-Mađarska.
“Regionalna suradnja ključ je za postizanje energetske sigurnosti, a to dokazuje i suradnja Srbije i Mađarske na više područja, posebice u energetskom sektoru. Osim suradnje u području opskrbe plinom, namjeravamo se bolje povezati u opskrbi nafte, kao i u prijenosu električne energije.
Opskrba energijom je stabilna i uz domaće rezerve trenutno imamo zalihe od 163 milijuna kubika u skladištu u Mađarskoj. Razgovarali smo o dinamici korištenja postojećih zaliha i pod pod kojim uvjetima možemo osigurati dodatne količine plina s kojima ćemo imati dodatnu sigurnost i iduće zime”, rekla je Đedović Handanović nakon sastanka s mađarskim ministrom u Budimpešti.
Naftovod Srbija-Mađarska označen je kao jedan od prioritetnih projekata za obje zemlje u energetskom sektoru. O ovom projektu ovih dana su u Budimpešti razgovarali članovi radne skupine “Transnafte” i mađarskog MOL-a. Prije početka dvodnevnog “Balkanskog foruma”, Đedović je navela da se očekuje da će cjevovod biti završen do 2027. godine, te da je prikupljena sva tehnička i projektna dokumentacija.
Prema riječima ministrice rudarstva i energetike, Mađarska se dosta oslanja na nuklearnu energiju, o čemu bi trebala razmišljati i Srbija.
“Moramo razmišljati kako do 2040. godine osigurati izvore osnovne energije, poput nuklearne energije. Danas imate manje reaktore koji se brže grade i koštaju manje, a mi se i dalje primarno oslanjamo na ugljen. Tendencija u svijetu je prelazak na plin što nije ulaganje u budućnost već je potrebno pronaći obnovljive izvore energije”, rekla je za RTS.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu