Neosporno je da su plaće žena niže nego plaće muškaraca, pa tako i u prosincu 2023. neto plaće muškaraca u prosjeku iznosile 1219 eura, a žena 1159 eura. Gledaju li se statistički prosjeci, promjena i odstupanja od ovih pravila ipak ima.
Na godišnjoj razini, primjerice, iz posljednjih podataka DZS-a vidljiv je veći rast ‘ženskih’ plaća u odnosu na plaće radnika muškog spola koje su rasle stopom od 12,8%, one su bile veće za 15,4% u odnosu na godinu ranije. No, niti u svim djelatnostima prosječne plaće žena nisu manje od ‘muških’.
Zanimljivo je i da su to redom djelatnosti u kojima su u pravilu žene manje zastupljene, što znači i da su angažirane na bolje plaćenim i višim pozicijama u kadrovskoj hijerarhiji. Tako su u sektoru građevinarstva prosječne neto plaće žena iznosile 1048 eura, dok su muškarci u tim poslovima plaćeni 946 eura. Takav odnos je i u energetskom sektoru.
I u sektoru prerade nafte žene su u prosincu imale 1680, a muškarci 1652 eura, kao i u proizvodnji električne energije, gdje su plaće žena iznosile 1527, a muškaraca 1449 eura. I u segmentu pomoćnih uslužnih djelatnosti u sektoru rudarstva neto plaće žena u prosincu su bile veće, 1429 eura, dok su muškarci primali 1341 euro.
Bolje su plaćene žene u filmskoj i tv-proizvodnji, a zanimljivo je i da je u sektoru prometa, gdje je u prosjeku plaća muških zaposlenika veća, prosjek bio izjednačen u kopnenom prijevozu (970 eura), a neznatna je razlika u korist žena u poštanskim poslovima (968 naprama 962 eura), dok je i generalno najveća negativna razlika u visini plaća u korist muškaraca zabilježena u zračnom prijevozu, u kojemu su inače i najviše plaće (2153 eura naprama 1310).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu