Uz pretpostavku stabilnog rasta BDP-a, u Hrvatskoj će do 2030. biti između 400 i 500 tisuća stranih radnika, pa bi svaki četvrti radnik tada mogao biti stranac, kaže se u analitičkom prilogu Hrvatske udruge poslodavaca Fokus tjedna.
“S obzirom na ubrzano pogoršanje demografskih trendova, snažan ekonomski rast i kontinuiranu napetost tržišta rada, procjenjujemo da bi ukupan broj stranih radnika do 2030. mogao dosegnuti 400-500 tisuća, uz pretpostavku rasta BDP-a od oko 2,5 posto kroz idućih sedam godina”, ističe glavni ekonomist HUP-a Hrvoje Stojić. Strani radnici tada bi činili četvrtinu ukupne radne snage.
Poslodavci smatraju da uz imigraciju u sektore s najvećim deficitom radne snage, treba ciljati na visokokvalificirane radnike za djelatnosti koje postižu brži realni rast produktivnosti u odnosu na EU-ov prosjek i mogu biti perjanice ekonomije poput ICT-a, turizma, graditeljstva, poljoprivrede te dijelova prerađivačke industrije, npr. proizvodnje kapitalnih dobara.
U pogledu izmjena Zakona o strancima, HUP ističe potrebu jačanja korištenja EU Plave karte za ICT stručnjake i bez završenog visokog obrazovanja kao i jednostavnije procedure spajanja obitelji, što pomaže privlačenju talenata s trećih tržišta, integraciji stranaca i društvenoj stabilnosti.
Neizostavnom smatraju i modernizaciju Zakona o radu u smjeru zaštite radnika umjesto radnog mjesta, promocije fleksibilnih oblika zapošljavanja, jednostavnijih propisa i ukidanja zaštitne klauzule.
Traže smanjenje poreznog klina na srednje visokim i višim bruto plaćama, od 167 posto prosjeka naviše na razinu najkonkurentnijih članica EU, čak 10 bodova ispod aktualnih 42,5 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.sad moras da budes zesci talenat da radis..
U situaciji kada najam jednosobnog stana sa uključenim prosječnim režijama iznosi 700 Eura a plaća za većinu radnika od 700 do 1000 Eura domaći su ljudi osuđeni na odlazak. Na njihova mjesta dolazi strana radna snaga koja boravi u zajedničkom smještaju i minimalno troši zarađeni novac. Situacija ide na ruku vlasnicima nekretnina koji fino zarađuju i plaćaju godišnji porez na nekretnine koji zarade u 10 dana poslovanja.
Uključite se u raspravu