S početkom godine drastično je poskupio – čak do 50 posto, smještaj u domovima za starije osobe u vlasništvu županija. Primjerice, u Cvjetnom domu u Šibeniku jedan korisnik se požalio da je cijena smještaja narasla s 400 na 600 eura, a jedna je korisnica kazala da je njezin smještaj poskupio sa 600 na 750 eura.
Stvar je posve jasna i tužna. Mirovina u Hrvatskoj – i prosječna koja iznosi 509 eura, kao i one iznad tog prosjeka – jedva pokrivaju ili uopće ne pokrivaju troškove smještaja u domovima za starije i nemoćne. Poskupljenja smještaja se, naravno, opravdavaju rastom troškova, od hrane do energenata, piše N1.
Drugi, podjednako velik problem, nedovoljni su kapaciteti u domovima u vlasništvu države, županija i gradova. Ti su domovi neprestano popunjeni, a na smještaj u nekima čeka se i više od pet godina. Na taj problem država je reagirala najavom gradnje novh domova u 17 gradova i općina u kojima će ukupno biti novih 1700 mjesta, ali ni ti kapaciteti neće biti dostatni.
Cijene eksplodirale u privatnim domovima
Cijene u domovima za starije u vlasništvu županija su narasle no još uvijek su niže nego u domovima u privatnom vlasništvu. kojih je i najviše. U njima je obično smješteno manje korisnika, ali se podrazumijeva da ondje imaju kvalitetniju skrb i dodatne pogodnosti. I tamo su cijene eksplodirale, što nam potvrđuje Zagrepčanin Franjo, čiji je 90-godišnji otac korisnik jednog manjeg doma za starije i nemoćne u okolici Zagreba. Franjo je inzistirao da ne navodimo naziv doma jer njegov otac nema većih zamjerki na smještaj u domu. Cijena je druga priča.
Unatoč poodmakloj dobi, otac je pokretan i zdrav, ali ipak treba cjelodnevnu skrb koju mu Franjo i njegova supruga zbog poslova koje rade ne mogu u cijelosti pružiti.
“Sam ustaje iz kreveta, ruča za stolom, ne nosi pelenu, jedino treba pomoć oko tuširanja ili kupanja. Srećom pa ima prilično dobru mirovinu pa si njome može priuštiti trošak smještaja. Inače bi mu morali pokrivati dio cijene”, kaže Franjo.
“Počela poskupljenja, poskupio i dom”
Cijena smještaja je, unatrag četiri godine koliko Franjin otac živi u tom domu za starije, drastično narasla.
“Kada smo mu tražili dom nismo imali previše izbora jer su javni domovi prebukirani. Znam da je to privatni dom i da tamo mogu formirati cijenu kako hoće, ali ona je u četiri godine narasla skoro 70 posto”, požalio se Franjo.
Kada je oca smještao u taj dom za starije u okolici Zagreba, a bilo je to nedugo prije početka pandemije covida, cijena je bila 4.200 kuna (oko 560 eura) mjesečno.
“Kada su počela poskupljenja, tadašnji vlasnici dugo nisu dizali cijenu, a onda su je prije dvije godine digli – tada su još bile kune – na 4.500 kuna (oko 600 eura) s objašnjenjem da je to zbog nekih sitnih troškova. Zatim su krajem 2022. počela poskupljenja i neke nestašice pa su podigli na 5.000 kuna, oko 660 eura”, priča naš sugovornik.
Za kratko vrijeme dvaput poskupjelo
Početkom prošle godine dom je preuzeo novi vlasnik i već na proljeće smještaj je opet poskupio.
“Digao je cijenu sa 660 na 850 eura, skoro za 40 posto. I sad nedavno, kao zbog nekih radova u domu i još nekih troškova, digli su cijenu za još 100 eura. Otac sada plaća smještaj u domu 950 eura, a kada je došao ondje početkom 2020. plaćao je oko 560 eura”, požalio se Franjo dodajući da je bio zatečen tim poskupljenima zakratko vrijeme.
Vlasnici su, kaže, to očekivano obrazložili poskupljenjima i povećanjem kvalitete usluga.
“Činjenica jest da su uredili dio interijera i da je otac dobio novi krevet. Kada je došao u dom bio je smješten u četverokrevetnoj sobi, sada je u dvokrevetnoj”, dodaje.
“To je ipak pretjerano”
Kaže i da korisnici tog doma koji, za razliku od njegovog oca, trebaju posebnu skrb smještaj sada plaćaju više od 1000 eura mjesečno. Dom se nalazi u obiteljskoj kući i ima mjesta za dvadesetak korisnika.
“Koliko čujem, trenutno nije popunjen do kraja jer je nakon zadnjeg poskupljenja navodno četvero korisnika otkazalo smještaj jer više nisu mogli plaćati. Tamo su za višu cijenu najavili neke nove sadržaje poput vježbanja s fizijatrom, kulturno-umjetničkih večeri i sličnog. Kažu da su kadrovski sada bolje popunjeni i da je prehrana bolja i raznovrsnija nego prije. Otac se puno ne žali, ali mislim da je poskupljenje ipak pretjerano”, ispričao nam je ovaj Zagrepčanin.
Cijene smještaja u privatnim domovima za starije u samom Zagrebu još su veće. Jedna Zagrepčanka kazala nam je da je smještaj njezine pokojne majke, koja je do smrti prošle godine bila u jednom takvom privatnom domu, koštao preko 1000 eura.
“Suprug i ja smo morali preurediti njezin stan i iznajmljivati ga da bi tim novcem pokrili razliku od njezine mirovine do cijene smještaja u domu”, rekla je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu