Recenti rast cijene zlata i dosezanje rekorda od 2135 dolara za uncu očito su i u našoj regiji povećali interes za ovom vrstom ulaganja. Barem tako pokazuju posljednjih podaci koji su u Srbiji objavljeni nedavno.
Prema najnovijim podacima srpskog Ministarstva trgovine, koje izdaje dozvole uvoznicima zlata, u poslednjih nekoliko godina primjetan je trend povećanja broja kompanija u Srbiji koje uvoze investiciono zlato u obliku poluga i poluga, tj. kao i broj zahtjeva za uvoz, kao i traženu količinu zlata. Rastu i uvoz i potražnja.
Raste interes
Drago Matović iz “Tavex Zlato&Srebro”, vodeće svjetske kompanije koja se bavi investicijskim zlatom, potvrđuje da sve više ljudi u Srbiji kupuje zlatnike, poluge i poluge.
– Trenutno je velika potražnja za zlatom. Daleko najpoznatiji i najtraženiji proizvod od investicijskog zlata u Srbiji je austrijski dukat Franz Joseph. Ovaj kovani novac, kao simbol nekadašnjeg prestiža Austro-Ugarske monarhije, proizvodio se u identičnom dizajnu od 1872. godine.
Tradicionalno se kupuje kao poklon za važne događaje, ali i kao ušteda. Prodajemo ga u dvije veličine – jedan dukat, koji sadrži 3,44 grama čistog zlata i košta oko 27.000 dinara, dok je veći od 13,77 grama zlata i košta oko 108.000 dinara. Trenutno zlatna “poluga” od jednog grama košta oko 8.500 dinara.
Dok je 2019. gram zlata na međunarodnom tržištu koštao oko 40 dolara, danas je oko 65 dolara. Početkom 1970. godine iznosila je samo 3 dolara, a u protekle 52 godine cijena zlata porasla je za čak 5500 posto.
Cijena zlata na burzi ponovno je oborila sve dosadašnje rekorde, a prije nekoliko dana dosegla je novi povijesni maksimum. Iako se iznos od 2.135 dolara za uncu početkom mjeseca kratko zadržao na tržištu, stručnjaci smatraju da je to signal povjerenja institucionalnih i privatnih investitora u zlato u vrijeme velikih društvenih turbulencija i kriza. Trgovci zlatom u našoj zemlji svjedoče da je potražnja za žutim metalom sve veća i kod nas.
Prije posljednjeg skoka, najviše cijene zlata ikad bile su oko 2074 dolara za uncu 2020. uoči pandemije covida i prošle godine kada je počeo rat u Ukrajini. Goldman Sachs procjenjuje da ovo poskupljenje nije prolazna stvar, te da će cijena zlata u idućoj godini ostati stabilna i kretati se oko 2050 dolara za uncu.
Globalni razlozi
Prema riječima profesora dr. Ismaila Musabegovića s Beogradske bankarske akademije, novi vrtoglavi skok i ovoga puta dogodio se pod utjecajem rata u Izraelu i globalne neizvjesnosti. Dakle, građani su osjetili potrebu da se osiguraju od neizvjesnosti..
– Pravilo je da u krizi zlato dostigne najveću cijenu. Zapravo, rast cijena na burzi uvijek je pokazatelj da u svijetu nešto nije u redu. I ovaj posljednji vrhunac uzrokovan je sukobima na području Gaze – kaže profesor Musabegović.
– Investitori diljem svijeta vjeruju u zlato kao najstabilniju imovinu koja ih štiti od inflacije i neizvjesnosti. Staro pravilo je da zlato mijenja cijenu, ali ne i vrijednost. Kao što je prije stotinjak godina novi automobil marke “ford” koštao čak pola kilograma ovog plemenitog metala, tako je danas, bez obzira na cijenu od nekoliko stotina dolara 1900-ih i danas, gotovo 100 puta veća.
I za kraj, WGC predviđa da će pojačane geopolitičke napetosti u ključnoj izbornoj godini za mnoga velika gospodarstva, u kombinaciji s kontinuiranom kupnjom središnjih banaka, pružiti dodatnu potporu zlatu i u idućoj godini.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu