Stručnjakinje za zapošljavanje Teresa Freeman i Farah Sharghi tijekom svoje karijere vidjele su svašta od kandidata koji kasne i dođu u kaosu, do onih pretjerano ili nedovoljno profesionalno odjevenih, kandidata koji provjeravaju mobitel tijekom razgovora za posao i one koji se uopće ne potrude ostaviti dobar dojam. Tijekom razgovora za posao mnogo toga može poći po krivu, no to ne znači da trebate odmah odustati od tog posla. Freeman i Sharghi s CNBC su podijele savjete kako se najbolje spasiti iz neugodnih situacija koje se mogu dogoditi tijekom razgovora za posao.
Što ako se zakasnili na intervju?
Kad primijetite da ćete kasniti, prvo što morate napraviti je kontaktirati osobu s kojom ste dogovorili intervju i reći svoje novo vrijeme dolaska. ”Što više držite kontrolu nad situacijom, to bolje”, naglasila je Freeman, koja ima 25 godina radnog iskustva kao izvršna direktorica ljudskih resursa u tvrtkama poput Amazona, PwC-a i Deloittea i autorica je knjige ”Meke vještine koje sam naučila na teži način”.
Kad ste stigli, dajte si nekoliko dodatnih minuta prije nego uđete u zgradu ili predvorje kako bi se sabrali. Odmah po dolasku možete biti puni adrenalina i osjećati se van sebe, napominje Freeman, stoga je pametno dati si 1-2 minute u kojima ćete duboko udahnuti i usredotočiti se.
Nakon što ste predahnuli, ispričajte se i priznajte da vaše kašnjenje predstavlja neugodnost. Najbolje je reći nešto u stilu: ”Stvarno mi je žao, postoji opravdanje za moje kašnjenje, no znam da je vaše vrijeme dragocjeno i važno mi je da vam pokažem koliko sam zainteresiran za ovu priliku i cijenim vrijeme koje ste za mene odvojili.”
Budite iskreni, ali i jezgroviti, Freeman dodaje: ”Obično imate samo 30 minuta do sat vremena, tako da ne želite trošiti previše vremena pojašnjavajući zašto ste kasnili. Priznajte grešku, krenite dalje i osobi s kojom obavljate razgovor pokažite da zaista želite tu priliku.”
Što ako kasni osoba koja treba obaviti intervju s vama?
Čak i ako stignete prije vremena, mirni i sabrani, možete naići na probleme ako druga strana kasni. Idealno bi bilo da osobi koja će vas intervjuirati pojasnite ograničenja svog rasporeda, na primjer ako se morate vratiti na posao do određenog vremena, napominje Sharghi, koja na poslovima zapošljavanja radi već sedam godina i provela je tisuće intervjua u tvrtkama kao što su Google, Lyft i TikTok.
”Ključ je komunikacija i transparentnost s drugom stranom”, kaže Sharghi i dodaje: ”Samo recite ‘Zbog svojih obaveza, dostupan sam samo do ovog vremena. Možemo li zakazati novi intervju?”’
Sharghi napominje kako regruteri razumiju “ako imate posao i obavljate razgovor za drugi da ima samo ograničen broj slobodnih dana koje možete uzeti i oni to žele poštovati.”
Što ako morate na WC usred intervjua?
U idealnoj situaciji, pitat ćete osobu na recepciji ili onu s kojom imate dogovoren razgovor da na zahod odete prije nego intervju započne, ako za posao razgovarate s nekoliko osoba uzastopno, za odlazak do toaleta iskoristite trenutak između dva razgovora.
No, ako se ispostavi da ste usred maratonskog intervjua ili ne možete izdržati, Sharghi preporučuje da za otići do toaleta zamolite u trenutku kad završite s odgovaranjem na pitanje koje vam je postavljeno ili prije nego vam se postavi iduće pitanje.
Što ako vam zazvoni telefon usred intervjua?
U 99 posto slučajeva, ako vam za vrijeme razgovora za posao zazvoni telefon, nemojte se javiti. Brzo se ispričajte regruteru i recite: ”Ispričavam se, trebao sam mobitel staviti na vibraciju prije nego smo započeli. Razumijem da je vaše vrijeme dragocjeno i meni je ovaj razgovor važan. Evo isključit ću telefon” i potom isključite mobitel kako vas ne bi dalje ometao.
Postupak kojim ćete prilikom razgovora za posao steći dodatne bodove svakako je ako mobitel posve sklonite izvan svog vidokruga i posve se fokusirate na odgovaranje na pitanja potencijalnog poslodavca. ”Kad uđete i sjednete, ostavit ćete bolji dojam ako odmah sklonite telefon”, napominje Freeman, ”to je vizualni znak da ste kao kandidat potpuno prisutni i fokusirani”.
Jedina iznimka pravilu da se ne javljate na telefon su istinski hitni medicinski slučajevi, kazala je Freeman. Ako je to slučaj, jasno to kažite čim sjedite. Možete reći nešto u stilu: “Potpuno sam usredotočen i prisutan na ovom razgovoru. Zanima me čuti više o ovoj mogućnosti. Ali moj telefon je blizu jer mi je tata u bolnici” ili ”jer će mi sestra uskoro roditi.”
”Mora biti riječ o jako važnom razlogu”, pojasnila je Freeman.
Što ako osoba s druge strane uopće ne djeluje zainteresirano?
Ponekad možete osjećati da dajete sve od sebe kako bi ostavili najbolji prvi dojam, ali dobivate malo pozitivnih povratnih informacija od osobe s kojom ste na intervjuu. Freeman svjedoči kako se to jednom dogodilo studentu kojeg je poznavala: ”Bio je pripremljen i spreman, no rekao je kako mu regruter nije davao nikakve povratne informacije niti se trudio povezati s njim”.
U tom slučaju, savjetuje Freeman, znajte da ne znate što točno regruteri procjenjuju i da je njihov na površini ravnodušan stav možda namjeran kako bi procijenili kako ćete se nositi s takvom situacijom. Nemojte odmah pretpostaviti da je intervju neuspješan. Najbolje je da budete sigurni u sebe i održite istu razinu energije, te da ste pozitivni i promišljeni u svojim odgovorima.
Što ako osobu ili tvrtku nazovete krivim imenom?
Tijekom razgovora za posao postoji šansa da vam se činjenice pobrkaju ili da slučajno kažete nešto što niste namjeravali, posebice ako ste u intenzivnoj potrazi za novim poslom i često komunicirate s puno ljudi.
”Ispravite se čim shvatite da ste pogriješili. Ne morate se dugo objašnjavati, samo se ispravite i nastavite s planiranim odgovorom. Ne brinite se jako oko tog tipa greške”, tvrdi Freeman.
Primjerice, ako je ime osobe koja vas intervjuira zove David, a vi ga slučajno nazovete Filip, dovoljno je samo reći ”oh pardon, znam da se zovete David, ispričavam se”.
”A ako ste upotrijebili krivi izraz ili pobrkali pojmove, samo nastavite dalje”, dodaje Freeman.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu