ENNA ušla na tržište električne energije u Bosni i Hercegovini

Autor: Poslovni dnevnik , 20. studeni 2023. u 22:00
Prema nacrtu dozvole koji je javno dostupan, ona se izdaje za razdoblje od 1. siječnja 2024. do 31. prosinca 2025./SHUTTERSTOCK

Sredinom listopada tvrtka je od FERK-a dobila dozvolu za opskrbu električnom energijom – dozvolu Tier II.

Još jedna tvrtka, ENNA Opskrba BH Sarajevo, pridružit će se rastućoj listi međunarodnih trgovaca električnom energijom u Bosni i Hercegovini, javlja Indikator.ba.

Ova tvrtka je sredinom listopada podnijela Državnoj regulatornoj komisiji za električnu energiju (FERK) zahtjev za izdavanje dozvole za međunarodnu trgovinu električnom energijom.

Međunarodna trgovina
Prema nacrtu dozvole koji je javno dostupan, dozvola se izdaje za razdoblje od 1. siječnja 2024. do 31. prosinca 2025. godine i koristit će se sukladno Standardnim uvjetima za korištenje dozvole za međunarodna trgovina električnom energijom. Sredinom listopada tvrtka je od FERK-a dobila dozvolu za opskrbu električnom energijom – dozvolu Tier II.

671,2

milijuna KM vrijedan je izvoz električne energije iz BiH

ENNA Opskrba BH Sarajevo je podružnica hrvatskog poduzeća ENNA Opskrba d.o.o. Vukovar, koja je dio velike poslovne grupacije. Registrirana je s osnivačkim kapitalom od milijun KM. Grupacija ENNA (Energia naturalis) slovi kao jedna od najbrže rastućih u Hrvatskoj.

Osnovna djelatnost bila joj je trgovina i opskrba plinom, a sada je prisutna u djelatnostima željezničkog teretnog prometa, logistike, obnovljivih izvora energije, energetske učinkovitosti…

Najpoznatija je po ulaganju u Luku Ploče 2019. godine, čiji je najveći pojedinačni vlasnik s 38,27 posto udjela, a nije naodmet reći da je najbrže rastruća kompanija u svom sektoru.

U Bosni i Hercegovini trenutno postoji 26 međunarodnih trgovaca električnom energijom.​ Bosna i Hercegovina, kao neto izvoznik električne energije, s godišnjim suficitom oko 3 TWh trguje električnom energijom isključivo bilateralnim putem između licenciranih sudionika.

No, Bosna i Hercegovina se kao članica Energetske zajednice obvezala na razvoj veleprodajnog tržišta električne energije, kao i njegovo povezivanje sa susjednim tržištima u cilju stvaranja regionalnog tržišta i njegove daljnje integracije u europsko tržište električne energije.

Za razliku od ostalih zemalja u regiji, Bosna i Hercegovina značajno zaostaje u razvoju tržišta. Zemlje u regiji imaju razvijene burze električne energije, ali i pokrenute postupke povezivanja svojih dan-unaprijed tržišta radi osiguranja većeg volumena, likvidnosti i daljnjeg razvoja organiziranog tržišta električne energije.

Tko kupuje?
Najveći kupci električne energije iz Bosne i Hercegovine, koja je proizvod koji se najviše izvozi u šest mjeseci ove godine, zemlje su regije, odnosno susjedi BiH, pokazuju podaci Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH.

Podsjećamo, od početka rata u Ukrajini i krize koja je zahvatila cijelu Europu, nastala je pomama za električnom energijom koja je proizvod koji je BiH prethodnih godina najviše izvozila.

Komentirajte prvi

New Report

Close