Predstojnik Zavoda za gastroeneterologiju KBC-a Zagreb, Rajko Ostojić potvrdio je za RTL da se pojavio i četvrti pacijent. “Vidio sam pacijenta, klinički izgleda dobro. Svjestan je rizika i što se može dogoditi”, kaže Ostojić.
Osvrnuo se i na stanje trećeg pacijenta, koji se također liječi u KBC-u. Kod njega su upalne promjene, tvrdi Ostojić, blage.
Ostojić je izrazio i zabrinutost zbog slučaja od prije dva mjeseca.
“Brine me slučaj otprije dva mjeseca. Tom pacijentu se rade mužiranja jednjaka, došlo je do tako jake upale, korozije da se stvorilo vezivo koje je suzilo jednjak koji kolege moraju proširivati…”
Upozorio je i na rizike koje konzumacija bezalkoholonih gaziranih pića predstavlja. “Ne treba paničariti. Situacija može biti i ozbiljna”, kaže Ostojić koji smatra kako bi se u cijeli slučaj trebalo uključiti i forenzičare iz centra Ivan Vučetić.
“Izbjegavajte sva gazirana pića. Pijte običnu komunalnu vodu. Zagrebačka je super, dalmatinska također, primorska, lička… Ako išta Hrvatska ima – ima sjajnu vodu. Pustimo je li itko kriv – ostavimo to drugima. Nećemo politiku u ovu butigu. … Osim HZJZ-a, preporučujem Vučetić ‘as soon as possible’. Naravno, uputa pacijentima, osim da ne pijete – ako ne daj Bože popijete – provjerite okus, ispljunite. Nemojte konzumirati vodu, mlijeko. Može doći do gore reakcije”, rekao je.
Biljana Borzan, zastupnica u Europskom parlamentu, za N1 je komentirala slučajeve trovanja gaziranim pićima.
Borzan ističe da sve treba ozbiljno istražiti i objašnjava što potrošači mogu:
“Ministar je prvo reagirao da se radi o pićima koja se pune u Austriji što opet potrošačima ne znači ništa. Ispada da su zagrebačka trovanja vezana uz punjenje u Hrvatskoj. Očito se radi o ozbiljnijoj priči. Ako se pokaže da pića imaju veza sa zdravstvenim teškoćama, oni imaju pravo na osobnu tužbu i odštetu, a ostali potrošači moraju tražiti zaštitu od države.”
Specijalist gastroenterologije u zagrebačkom KBC-u Tihomir Bradić upozorio je građane ako posumnjaju na trovanje da ne pokušavaju razrijediti tekućinu ili spasiti stvar pijenjem mlijeka.
“Ako se razviju simptomi prilikom ingestije takve tekućine, pokušati je prekinuti, odmah ispljunuti i potražiti liječničku pomoć. Osim pečenja, može se primijetiti promijenjen okus namirnice. Nikako ne treba pokušati razrijediti već progutanu tekućinu vodom, mlijekom ili sodom bikarbonom jer to može dovesti do egzotermne reakcije, stvaranja topline, samim time i do pogoršanja ozljede”, zaključio je Bradić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu