Japanska vlada donijela paket od 113 milijardi dolara za poticanje gospodarstva

Autor: Ana Blašković , 02. studeni 2023. u 20:00
Predsjednik japanske Vlade Fumio Kishida bori s niskim rejtingom/Reuters

Premijer Fumio Kishida najavio hvatanje u koštac s posljedicama visoke inflacije.

Japanski premijer Fumio Kishida predstavio je 113 milijardi dolara vrijedan plan poticanja gospodarstva usmjeren na smanjenje poreza i isplate gotovine pokušavajući se uhvatiti u koštac s posljedicama visoke inflacije i iznimno niskog rejtinga svoje vlade.

Rizičan potez Kishide dolazi nakon dramatičnog preokreta rejtinga za premijera koji je iskoristio ruske invaziju na Ukrajinu da poveća izdvajanja za obranu i ostvari niz diplomatskih pobjeda, među kojima i povijesno približavanje Južnoj Koreji, piše Financial Times.

Upitni rezultati

Nomura institut očekuje da će mjere povećati realni BDP tek 0,2 posto godišnje jer Japanci dodatni novac obično - štede.

Viši troškovi života
Kishida je u četvrtak najavio sveobuhvatni paket poticaja od 17 bilijuna jena, 113 milijardi dolara, od čega će se 13 bilijuna jena financirati dodatnim proračunom u ostatku fiskalne godine do kraja ožujka 2024.

U fokusu paketa su mjere za adresiranje viših troškova života, uključujući približno pet bilijuna jena privremenih rezova poreza na dohodak i poreza na stanovanje, kao i gotovinske isplate kućanstvima s niskim primanjima. Paket uključuje i širenje lepeze subvencija za kompenzacije viših cijena nafte i električne energije, kao i potporu poduzećima za povećanje plaća i jačanje opskrbnih lanaca.

“Kombinacijom povećanja plaća i smanjenja poreza na dohodak, želim stvoriti situaciju u kojoj će rast javnih prihoda nadmašiti rast cijena do sljedećeg ljeta. Čineći to izlazak iz deflacije bit će na vidiku”, rekao je Kishida na konferenciji za novinare u četvrtak.

65

posto Japanaca ne podržava plan o smanjenju poreza na dohodak

No, FT piše da je i prije potpisivanja paketa poticaja, ranije tog dana Kishidin plan se već izjalovio. Rejting njegovoj vladi pao je na 33 posto, na najnižu razinu otkad je imenovan premijerom u listopadu 2021. Čak 65 posto anektiranih izjavilo je da ne odobrava plan za smanjenje poreza na dohodak.

S padom jena na najnižu razinu u više desetljeća, rastućim troškovima uvoza i padom realnih plaća, građani su zabrinuti zbog budućih povećanja poreza kako bi financirali značajno povećanje potrošnje za obranu i izdašnije naknade za skrb o djeci.

Prema Nomura istraživačkom institutu, očekuje se da će privremena smanjenja poreza i davanja povećati realni bruto domaći proizvod Japana za tek 0,2 posto na godišnjoj razini. Ranije slične mjere nisu uspjele potaknuti (smislenu) potrošnju budući da Japanci obično dodatni novac štede.

Loša javna slika
Unatoč odgađanju planova za povećanje poreza, premijer Kishidu prati reputacija osobe koja rigorozno provodi fiskalnu disciplinu kojom obiluju društvene mreže.

“Snažno je smatrao da je nužno smanjenje poreza kako bi se promijenio njegov imidž osobe koja diže poreze i njegova spremnost da se upusti u gambit se ubrzala”, komentirao je glavni urednik političkog newslettera Insideline.

“Unatoč političkim instinktima da će porezna smanjenja odjeknuti u javnosti, nedostajalo mu je komunikacijskih vještina i sposobnosti da prenese snažnu poruku”, dodao je.

Da se ekonomski paket pretočio u veću popularnost, Kishida bi vjerojatno raspisao prijevremene izbore prije kraja godine, zaključuje Toshikawa.

Komentirajte prvi

New Report

Close