Tihomir Mavriček, izvršni direktor Sektora za gotov novac HNB-a, kazao je za HRT kako je na dan 30. listopada u optjecaju i dalje bilo 4, 85 milijardi kuna. To je novac koji bi se trebao pretvoriti u eure.
“Iskustva svih dosadašnjih zemalja koje su uvele euro pokazuju da se nikada sve ne vrati. Dio će ostati kao suvenir, dio je izgubljen, a dio je uništen”, rekao je.
Dodaje kako je do sada vraćeno 436 milijuna komada novčanica od njih 500 milijuna koliko ih je bilo u optjecaju, što znači 87 posto, a kovanica je vraćeno 742 milijuna od ukupno 3 milijarde koje smo imali u optjecaju. To je 25 posto ukupno proizvedenih kovanica.
“Pozivamo građane da do 31. prosinca na gotovo dvije tisuće lokacija banaka, pošte i FINA-e zamijene svoje kune u eure. Do 100 komada novčanica i 100 komada kovanica kune mijenja besplatno, a banke su odlučile i dalje ne naplaćivati naknadu ako se mijenja više od 100 komada”, naglasio je Mavriček.
Kako kaže, od 1. siječnja iduće godine, kune će se moći zamijeniti isključivo u HNB-u. Novčanice neograničeno, a kovanice do 31. prosinca 2025. godine. Nakon toga, kovanice se više neće moći zamijeniti.
Trenutačno je u pripremi šalter, u Zagrebu u ulici Franje Račkog, gdje će se moći mijenjati novac i bit će u funkciji za građane od 2. siječnja 2023. godine.
“Skladište gdje se čuvaju kune je u vojarni “Croatia”. U njoj su isključivo smještene kovanice, a novčanice se, zbog sigurnosti, čuvaju u trezorima HNB-a”, govori.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu