Britanija ulaže 300 milijuna funta u AI superračunala, u pogon ih puštaju idućeg ljeta

Autor: Poslovni.hr/Hina , 02. studeni 2023. u 07:20
Foto: IGOR KRALJ/PIXSELL

Sastanak je zamisao premijera Rishija Sunaka koji želi da Britanija postane posrednik između gospodarskih blokova Sjedinjenih Država, Kine i Europske unije.

U svijetu raste zabrinutost od opasnosti koje donosi ubrzani razvoj umjetne inteligencije. O tome kakvi su rizici za čovječanstvo, može li se učinkovito regulirati i tko bi u tome trebao sudjelovati, raspravlja se na summitu o umjetnoj inteligenciji u Engleskoj.

Britanija je objavila da će povećati svotu novca potrebnu za financiranje dvaju superračunala, što će pridonijeti kvaliteti istraživanja čija je svrha učiniti sigurnima napredne modele umjetne inteligencije.

Financiranje “resursa za istraživanje umjetne inteligencije” povećat će se na 300 milijuna funta s prethodno najavljenih 100 milijuna funta, rekla je vlada na summitu o sigurnosti umjetne inteligencije čiji je cilj utrti siguran put tehnologiji koja se razvija vrlo brzo.

“Frontier AI modeli postaju eksponencijalno moćniji “, napisao je britanski premijer Rishi Sunak na X-u, bivšem Twitteru.

“Ova će investicija zajamčiti da britanski znanstveni talenti posjeduju alate koji su im prijeko potrebni da bi učinili sigurnima najnaprednije modele umjetne inteligencije.

Britanija kaže da će dva nova superračunala, jedno smješteno u Cambridgeu, a drugo u Bristolu, istraživačima omogućiti pristup resursima čiji je kapacitet trideset puta veći u odnosu na kapacitet sadašnjih najvećih britanskih javnih računalnih alata za umjetnu inteligenciju.

“Strojevi, koji će biti pušteni u pogon od ljeta sljedeće godine, koristit će se da bi analizirali napredne AI modele i testirali njihove sigurnosne značajke te za postizanje napretka u istraživanju novih lijekova i čiste energije “, objavila je vlada.

Bristolski model “Isambard-AI” imat će 5000 naprednih AI čipova američke multinacionalne tehnološke tvrtke Nvidia Corporation, a drugi model “Dawn” (Cambridge) bit će isporučen kroz partnerstvo s Dellom i britanskim malim i srednjim poduzećima StackHPC te će ga pokretati više od 1000 Intelovih čipova.

Na dan otvaranja summita objavljena je i deklaracija, koju potpisuje ukupno 28 zemalja.

“Deklaracijom se ispunjavaju ključni ciljevi samita u uspostavljanju zajedničkog dogovora i odgovornosti o rizicima, prilikama i nastavku procesa međunarodne suradnje na sigurnosti i istraživanju umjetne inteligencije, osobito kroz veću znanstvenu suradnju “, navela je Britanija u zasebnoj izjavi uz deklaraciju.

Britanija je okupila vlade, akademsku zajednicu i tvrtke koje rade na umjetnoj inteligenciji na inauguracijskom summitu AI Safety kako bi raspravljali o tome kako obuzdati rizike tehnologije i može li se to uopće.

Sastanak je zamisao premijera Rishija Sunaka koji želi da Britanija postane posrednik između gospodarskih blokova Sjedinjenih Država, Kine i Europske unije.

Komentirajte prvi

New Report

Close