Svijet novca
platne usluge

PIS i AIS usluge dodatno će ubrzati digitalnu transformaciju javnog sektora

Brojne prednosti posebice su naglašene kod subjekata i organizacija koje imaju veći promet po računima.

PD VL native tim
27. listopad 2023. u 10:48
Foto: Robert Anic/PIXSELL

Usluge iniciranja plaćanja (PIS – Payment Initiation Service) i dohvata izvoda (AIS – Account Information Service) temeljne su platne usluge proizašle iz revidirane Direktive o platnim uslugama Europske unije (PSD2).

Ova je Direktiva liberalizirala financijsko tržište otvorivši bankarske sustave licenciranim pružateljima platnih usluga pa danas konačno uživamo benefit jeftinijih, jednostavnijih i, prije svega, dostupnijih, sigurnih financijskih usluga.

Usluge PIS i AIS, naime, postaju integrirani dio računovodstvenih programa i programskih rješenja pa se sada plaćanje računa, zaprimanje i automatizirano knjiženje izvadaka o prometima po poslovnim računima obavljaju tamo gdje se takve poslovne promjene i vode.

Brojne prednosti koje proizlaze iz usluga PIS i AIS posebice su naglašene kod subjekata i organizacija koje imaju veći promet po računima, odnosno od automatizacije platnog prometa veliku korist mogu očekivati i javna poduzeća, jedinice lokalne i regionalne samouprave te tvrtke i drugi korisnici LC SPI rješenja.

“Unutar LC SPI sustava integrirane su PIS i AIS usluge koje našim korisnicima pružaju nove mogućnosti kroz širok spektar naših aplikacija koje podržavaju dohvat izvoda i iniciranje plaćanja”, istaknula je Petra Ovčarić, voditeljica Odjela analitičkih projekata tvrtke Libusoft Cicom.

Plaćanja iz poslovnog rješenja

Usluga plaćanja i iniciranja plaćanja (PIS) koncipirana je kao samostalna usluga, ali je ujedno i logičan dodatak na postojeće usluge izdavanja i zaprimanja e-računa koje objedinjuje u jedinstveni vrijednosni lanac kada je riječ o automatizaciji poslovanja.

“Putem usluge PIS mogu se plaćati i računi u papirnatom obliku, ponude ili putni nalozi, odnosno sve valjane knjigovodstvene isprave koje se evidentiraju i knjiže u računovodstvenom programu. Isto se odnosi i na isplatu plaća te drugih vrsta dohodaka koje poslovni subjekt uobičajeno isplaćuje”, pojasnio je Marko Emer, CEO tvrtke Elektronički računi, jedinog licenciranog pružatelja PIS i AIS usluga na hrvatskom tržištu.

Korisnici poslovnih transakcijskih računa, aktivacijom usluge PIS unutar LC SPI sustava, sva plaćanja obavljaju iz svog rješenja; unutar programa zadaju naloge za sva plaćanja bez posebne prilagodbe i integracije sa svojom poslovnom bankom.

“Plaćanje unutar LC SPI rješenja može se obavljati sa svih transakcijskih računa korisnika pod uvjetom da su IBAN-i s kojih se vrši plaćanje registrirani za rad s eBankarstvom. Prilikom formiranja datoteke korisnik može odabrati tekući ili budući datum plaćanja, odnosno plaćanje pojedinačnog ili zbrojnog naloga, a nakon odabira datuma izvršenja i potvrđivanja unesenih podataka, otvara se prozor za izravno plaćanje putem PIS usluge”, pojasnila je Ovčarić.

Sigurna autentifikacija

Autorizaciju plaćanja korisnik obavlja putem jedne od raspoloživih metoda pouzdane autentifikacije klijenta (SCA). U konkretnom slučaju, riječ je o dvofaktorskoj autentifikaciji (2FA), odnosno autorizaciji tokenom, koja se smatra najsigurnijim načinom autentifikacije jer isključivo osoba koja posjeduje token, ili je ovlaštena za njegovo korištenje, može pristupiti stranici i autorizirati nalog.

Kao prednosti usluge iniciranja plaćanja, korisnici koji su ranije krenuli s automatizacijom plaćanja ističu upravo brzinu i jednostavnost zadavanja naloga. Nakon što jednim klikom učitaju eRačune u računovodstveni program, odmah označuju one koje idu na plaćanje pa ne gube vrijeme na “ulogiravanje” u internetska bankarstva koristeći različite tokene banaka.

“Cilj kojemu smo težili bio je spojiti poslovni bankovni račun korisnika s njihovim poslovnim rješenjem ili računovodstvenim programom kako bismo ostvarili potpunu automatizaciju platnih transakcija. Za javne i sektorske naručitelje, koji su već odavno digitalizirali proces razmjene računa, integracija PIS i AIS usluga u LC SPI rješenja i njihovo aktivno korištenje, osigurat će dodatnu automatizaciju poslovanja i veći stupanj digitalne transformacije koju su obavezni u potpunosti provesti”, ističe Emer.

Promjene u stvarnom vremenu

Integriranom uslugom AIS u LC SPI rješenja, korisnicima se omogućava da više ne čekaju izvatke o prometima po računima od prethodnog dana kako bi knjižili platni promet niti se moraju direktno spajati na internetsko bankarstvo i tražiti i provjeravati pojedinačne transakcije, već informacije o uplatama zaprimaju automatski u sustav kroz Salda konti aplikaciju.

“Praćenje pojedinačnih uplata poslovnih subjekata i građana, preveliko je opterećenje za administraciju, posebice jer se prometi, odnosno uplate dužnika najčešće knjiže tek nakon zaprimanja izvadaka o prometu po računima za prethodni dan. Korištenjem usluge AIS, informaciju o svakoj uplati, sa svih svojih poslovnih računa, korisnici mogu zaprimati gotovo u stvarnom vremenu direktno u svoje LC SPI rješenje”, istaknula je voditeljica Odjela analitičkih projekata tvrtke Libusoft Cicom.

O kolikom je napretku u automatizaciji riječ, najbolje govori usporedba s dosadašnjom praksom zaprimanja i knjiženja izvoda.

“Za razliku od klasičnog učitavanja XML datoteke izvoda, što je usluga koju danas nudi većina poslovnih banaka, korisnik koji aktivira AIS više ne mora ulaziti u internetsko bankarstvo, povući datoteku izvoda na radnu površinu računala i potom je učitati u računovodstveni program, već se sve informacije o prometima po računima automatski povlače u LC SPI rješenje”, naglasio je predsjednik Uprave tvrtke Elektronički računi.

S navedenim se složila i Petra Ovčarić, istaknuvši kako AIS u potpunosti eliminira korake “ulogiravanja” u internetsko bankarstvo pomoću tokena, povlačenje izvoda i učitavanje XML datoteka iz računala u poslovni program.

“Ono što ostaje isto je to da se knjiženje obavlja pedantno i onim redoslijedom kako se izvodi zaprimaju iz banke. Pozitivna razlika je u količini manualnog rada i utrošenog vremena koji su potrebni za izvršenje svih zadataka jer, za razliku od klasičnog preuzimanja izvoda, korisnik AIS usluge sve izvode zaprima unutar svog LC SPI rješenja”.

Automatizacija dohvata izvoda

Za dohvat izvoda u LC SPI sustavu, korisnicima je omogućeno postavljanje različitih parametara pa je tako, primjerice, preduvjet za automatizirani dohvat izvoda određeno vrijeme u danu kada će se u aplikaciju Salda konti, kroz AIS uslugu, povlačiti podaci s jednog ili više transakcijskih računa korisnika.

“U široj primjeni usluge AIS, korisnici mogu upotrebljavati opciju automatskog knjiženja izvoda tako da se u preddefinirano vrijeme izvodi knjiže na unaprijed određena konta, sukladno vrsti troška i podacima kao što su naziv dobavljača, poziv na broj primatelja i drugi relevantne informacije”, dodao je Marko Emer.

Dodatna sigurnost platnih usluga

Preduvjet za korištenje usluga PIS i AIS unutar LC SPI rješenja je aktivacija usluge, odnosno odgovarajuća licenca.

S obzirom na to da se sigurnost financijskih usluga temelji na pouzdanoj autentifikaciji korisnika, operater u LC SPI sustavu mora imati dodijeljeno pravo za provođenje naloga digitalnim bankarstvom.

Treći preduvjet je privola za pristup bankarskom sustavu u ime klijenta, budući da su PIS i AIS usluge koju tvrtka Elektronički računi, kao jedini licencirani pružatelj ovih usluga na tržištu, ugovara pojedinačno s poslovnim bankama.

Privola se daje putem ePlati stranice, nakon čega korisnik usluge dobiva pristup svojim bankovnim računima unutar LC SPI rješenja.

Sadržaj omogučio eRačun

New Report

Close