Upravitelji fondova i banke u Europi žurno se pripremaju za reformu tržišta vrijednosnih papira u SAD-u nakon manije ‘meme’ ili bi se potencijalno mogli suočiti s problemima s problemima trgovanja na najvećem svjetskom tržištu kapitala.
Ubrzanje tempa aktivnosti potaknuo je plan SAD-a da se prepolovi vrijeme (T+2) predviđeno za okončanje milijuna dioničkih i obvezničkih poslova, počevši od sljedećeg svibnja.
Taj potez američkih regulatora označava jednu od najvećih promjena u strukturi američkog tržišta u posljednjih nekoliko godina koje nosi val posljedica trgovcima diljem svijeta, prenosi Financial Times.
Europske institucije imale su u portfeljima više od 11 bilijuna dolara američkih dionica i duga prošle godine, podaci su Federalnih rezervi. Njihova sposobnost da njima trguju bit će uzdrmana implikacijama projekta, poznatog u industriji kao prelazak na T+1.
Prozor od par sati
Međusobno povezana tržišta, poput deviznih i prekograničnih ETF-ova, vjerojatno će biti izbačena iz sinkronizacije. Institucije su se dosad oslanjale na barem jedan puni radni dan za rješavanje operativnih problema, od pronalaženja novca ili imovine, rješavanja neusklađenosti ili prevladavanja lokalnih IT problema.
Od kraja svibnja taj će se vremenski okvir smanjiti na samo nekoliko sati prije nego što se dogovorena trgovanja ponište jer SAD prelazi s dvodnevne na jednodnevnu namiru.
“Ako iz bilo kojeg razloga imamo pogrešne upute za nagodbu, imamo samo nekoliko sati da to pokušamo riješiti”, rekao je Gareth Bateman, menadžer za izvršenje trgovine u tvrtki Asset Manager Montanaro.
Nakon epizode s ‘meme’ dionicama, američki regulatori fokus su usmjerili na namiru, rijetko kada pod svjetlima reflektora premda se radi o kritičnoj usluzi tijekom koje kupci i prodavatelji finaliziraju transakcije i legalno prenose imovinu.
Brokeri su se teško nosili s obujmom trgovanja pa su ih klirinške kuće, institucije koje stoje između kupaca i prodavatelja namirujući transakcije, tražile dodatna osiguranja kolaterala. Kritičari su tvrdili da je dvodnevni prozor povećao pritisak opterećujući sustav s 48 sati nepodmirenih transakcija.
Usko grlo u namiri sprečavalo je ulagače u kupnji nekih popularnih dionica, poput GameStopa i AMC-a. Skraćivanje razdoblja namire smanjit će iznose koje brokeri trebaju staviti na raspolaganje klirinškoj kući da bi pokrili potencijalne gubitke dok se trgovina namiruje.
“Prelazak na T+1 utjecat će na sve američke vrijednosne papire i sve košarice koje sadrže američke vrijednosne papire”, rekao je Jim Goldie, voditelj ETF tržišta kapitala za Europu, Bliski istok i Afriku u Invescu.
Kanada i Meksiko najavljuju isto
Zbog veličine američkog tržišta Kanada i Meksiko posljedično su najavili planove za smanjenje svojih prozora poravnanja na jedan dan, a sve tri zemlje krenut će s radom istog vikenda krajem svibnja sljedeće godine.
Europsko tijelo za vrijednosne papire i tržišta prošlog tjedna zatražilo je od industrije podatke o troškovima i koristima premještanja tržišta na T+1 model kako bi se ustanovilo hoće li to povećati privlačnost tržišta kapitala u Uniji. No, to će biti od male koristi za namiru u Europi, piše FT.
Od sljedeće godine imat će samo nekoliko sati između kraja američkog prozora trgovanja u 16:00 po istočnom standardnom vremenu i kraja namirenog prozora u 21:00, ranih sati sljedećeg dana u Europi. AFME, europsko trgovačko tijelo za banke i brokere, procjenjuje da će ovaj potez značiti 83 posto smanjenje vremena namire za lokalne banke i investitore.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu