Palestinska militantna skupina Hamas pokrenula je napad bez presedana na Izrael, a njeni borci ulaze u naselja u blizini Pojasa Gaze, ubijaju stanovnike i uzimaju taoce. Evo što trebate znati o ljudima i mjestima i kontekstu za razumijevanje ove priče.
Što je Hamas?
Hamas je palestinska islamistička militantna skupina koja vlada Pojasom Gaze. Hamas se zakleo na uništenje Izraela i vodio je nekoliko ratova s Izraelom otkako je preuzeo vlast u Gazi 2007., podsjeća BBC.
Između tih ratova, ispalio je ili dopustio drugim skupinama da ispale tisuće raketa na Izrael i izveo druge smrtonosne napade. Izrael je također u više navrata napadao Hamas zračnim udarima i, zajedno s Egiptom, blokirao je Pojas Gaze od 2007., kako kaže, radi njegove sigurnosti.
Hamas su terorističkom skupinom proglasili Izrael, Sjedinjene Države, Europska unija i UK, kao i druge sile. Hamas ima podršku Irana koji ga financira i osigurava mu oružje i obuku.
Što je pojas Gaze?
Pojas Gaze je 41 km dugačak i 10 km širok teritorij između Izraela, Egipta i Sredozemnog mora. Dom je za oko 2,3 milijuna ljudi i jedno je od najgušće naseljenih područja na svijetu.
Izrael kontrolira zračni prostor iznad Gaze i njezine obale te ograničava kome i kojoj robi je dopušten ulazak i izlazak preko njegovih graničnih prijelaza. Slično tome, Egipat kontrolira tko ulazi i izlazi kroz granicu s Gazom.
Što je Palestina i kakve veze ovi događaji imaju s njom?
Zapadna obala i Gaza, poznati su kao palestinski teritoriji, baš kao i istočni Jeruzalem i Izrael, koji su činili dio zemlje koja je kao Palestina poznata još od rimskog doba.
To su, također, bile zemlje židovskih kraljevstava u Bibliji, a Židovi ih vide kao svoju drevnu domovinu.
Izrael je proglašen državom 1948. godine, iako tu zemlju još uvijek nazivaju Palestinom oni koji ne priznaju pravo Izraela na postojanje. Palestinci također koriste naziv Palestina kao krovni izraz za Zapadnu obalu, Gazu i istočni Jeruzalem.
Zašto se Izrael i Hamas bore?
Između Izraela i Hamasa vlada stalna napetost, ali napad militanata u subotu je došao bez upozorenja. Hamas je ispalio tisuće raketa na Izrael dok su deseci boraca probili granicu i izvršili invaziju na izraelske zajednice, ubijajući desetke civila i zarobljavajući druge.
Izrael je odmah pokrenuo zračne napade, rekavši da cilja militantne lokacije u Gazi.
Koliko je ovaj napad bez presedana?
Kako piše međunarodni urednik BBC-a Jeremy Bowen, ovo je najambicioznija operacija koju je Hamas ikada pokrenuo iz Gaze i najozbiljniji prekogranični napad s kojim se Izrael suočio u više od jedne generacije.
Militanti su na više mjesta probili žicu koja dijeli Gazu od Izraela.
Napad bez presedana dogodio se dan nakon 50. godišnjice iznenadnog napada Egipta i Sirije 1973. kojim je započeo veliki rat na Bliskom istoku.
Je li ovo veliki propust izraelske obavještajne službe?
Da, kaže dopisnik za sigurnost BBC-a Frank Gardner. Uz združene napore Shin Beta, izraelske domaće obavještajne službe, Mossada, njegove vanjske špijunske agencije i svih sredstava Izraelskih obrambenih snaga, kaže da je iskreno zapanjujuće da nitko nije vidio ovo što će se dogoditi ili nije uspio djelovati na to ako je dobio upozorenje.
Izrael ima vjerojatno najopsežnije i najbolje financirane obavještajne službe na Bliskom istoku, s doušnicima i agentima unutar palestinskih militantnih skupina, kao iu Libanonu, Siriji i drugdje.
Na terenu, uz napetu graničnu ogradu između Gaze i Izraela, nalaze se kamere, senzori kretanja tla i redovne vojne patrole.
Pretpostavlja se da je ograda s bodljikavom žicom bila “pametna barijera” za sprječavanje upravo one vrste infiltracije koja se dogodila u ovom napadu. Ipak, militanti Hamasa jednostavno su se buldožerima probijali kroz njega, rezali rupe u žici ili ulazili u Izrael s mora i paraglajderom, piše BBC.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu