Udvostručen izvoz ugljena iz BiH u Srbiju

Autor: Poslovni dnevnik , 03. listopad 2023. u 19:00
Foto: Shutterstock

U osam mjeseci ove godine iz BiH je izvezeno ugljena u vrijednosti od 109.352.528 KM.

Izvoz ugljena iz Bosne i Hercegovine više je nego udvostručen za osam mjeseci ove godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine, pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Naime, u osam mjeseci ove godine iz BiH je izvezeno ugljena u vrijednosti od 109.352.528 KM, dok je u osam mjeseci prošle godine iz BiH izvezeno ugljena u vrijednosti od 54.026.344 KM.

Velike potrebe
Kao što se vidi iz ovih podataka, gotovo sav izvoz ugljena iz BiH išao je u Srbiju, te se može zaključiti da su velike potrebe Srbije dovele do znatno većeg izvoza ovih sirovina.

Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH za “Nezavisne novine” navode da je od 109.352.528 KM izvezenog ugljena u Srbiju otišlo 107.056.525 KM. Za osam mjeseci u Hrvatsku je otišlo ugljena za 1.537.777 KM, dok je ostatak zanemariv. Almir Bečarević, energetski stručnjak i ministar u Vladi Kantona Sarajevo, kaže kako je poznato da su potrebe Srbije za ugljenom prilično velike.

“Ovako veliki izvoz je dobra stvar jer je očito da rudari, ali i uprava rudnika, rade dobar posao. Prihodi su visoki i to je također dobro. No, s druge strane, vidjet ćemo hoće li izazvati probleme lokalnom stanovništvu kao prošle godine. Znamo da je prošle godine izvoz ugljena bio upola manji, a ipak je uoči sezone grijanja bilo dosta problema za stanovništvo kako doći do ugljena”, rekao je Bečarević.

Najgore rješenje
Ekonomist Igor Gavran smatra da nije sigurno hoće li ovoliki izvoz ugljena biti dobar za Bosnu i Hercegovinu. “Ukoliko bi bile osigurane dostatne zalihe za potrebe BiH, cijene bile visoke i da je riječ samo o ugljenu koji se ne može koristiti za proizvodnju električne energije u domaćim termoelektranama, onda bi se ovaj izvoz mogao pozdraviti kao poslovni uspjeh. i priljev novca u naše gospodarstvo.

No, ako je riječ o tome da su u Srbiji ranije počeli pripremati zimnicu i stvarali zalihe po nižim cijenama, te da će domaći kupci sada biti suočeni ili s nestašicom ili s poskupljenjem, onda je ovo loše za BiH”, kaže Gavran.

Opće je poznato da je izvoz ruda i osnovnih sirovina iz bilo koje zemlje najgore rješenje, jer je zarada uvijek manja nego da te sirovine koristite u proizvodnji i preradi, a onda izvozite gotov proizvod.

Komentirajte prvi

New Report

Close