Studija IOM-a, koja je obuhvatila tri sektora u Bosni i Hercegovini, pokazala je veću potrebu za zapošljavanjem migranata u sektoru građevinarstva, poljoprivrede i turizma.
– Radili smo istraživanje u suradnji sa šezdesetak tvrtki u BiH i rezultati su pokazali da će nam u idućih pet godina trebati više od 20.000 stranih radnika ne samo u ova tri sektora, već iu sektoru drvne industrije i kemije, rekla je Maja Savić Bojanić. iz ove organizacije na konferenciji “Prepoznajmo potencijal radne migracije u BiH: Dokazi i sljedeći koraci”, koju je u Sarajevu organizirala Međunarodna organizacija za migracije /IOM/.
Predsjednik Skupštine Tvornice namještaja “Standard” iz Prnjavora Edin Dacić ocijenio je da je dobro što je zapošljavanje migranata prepoznat izazov i što je ova tvornica već 2007. godine pokušala dovesti ljude iz Kine na posao.
– Mi već zapošljavamo migrante i 20 kolega iz Bangladeša, a nikome nisu oduzeli posao, nego zamijenili domaću radnu snagu koja je otišla u Austriju, Njemačku ili druge zemlje, rekao je Dacić.
Šefica Misije IOM-a za BiH i regionalna koordinatorica za zapadni Balkan Laura Lungarotti kazala je da treba sagledati socioekonomsku ulogu migranata kada su u pitanju društvo i ekonomija u BiH.
– Moramo pogledati koje su to učinkovite migrantske i druge politike koje se ovdje moraju istražiti i implementirati kako bi se migranti integrirali u ovo društvo i iskoristio njihov puni potencijal, naglasio je Lungarotti. Navela je da u BiH postoji velika potreba za radnom snagom iu turizmu, IT sektoru, građevinarstvu, zdravstvu, ali da se mora napraviti sustavna organizacija migracije radne snage kako bi se omogućilo uključivanje ovih ljudi u društvo na pravi način.. – Želimo omogućiti kreiranje stvarnih politika i intervencija koje će ne samo smanjiti jaz u ovom području, već i kreirati stvarna rješenja koja će omogućiti stvarno djelovanje, rekla je Lungaroti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu