Predstavnici Vlade Srbije, reprezentativnih sindikata i poslodavaca danas na sjednici Socijalno-ekonomskog savjeta (SES) nisu postigli dogovor o visini minimalne plaće za 2024. godinu, koja bi bila jednaka vrijednosti minimalne potrošačke korpe.
Očekuje se da Vlada potvrdi svoj prijedlog da se minimalna zarada sa ovogodišnjih 40.000 dinara poveća na 47.154 dinara. Prema Zakonu o radu, kada se ne postigne dogovor socijalnih partnera, postotak povećanja minimalne plaće određuje Vlada Srbije, najkasnije do 15. rujna, a sjednica Vlade zakazana je već za 14. rujna.
Potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Goran Milić rekao je posle sjednice SES-a za Betu da je ministar financija Siniša Mali na sjednici SES-a rekao da su parametri na osnovu kojih je Ministarstvo analiziralo povećanje minimalna plaća bila “opravdana”.
“Smatramo da su naši zahtjevi realni jer je svibanjska potrošačka košarica koštala gotovo 52.000 dinara, a troškovi minimalne korpe namirnica znatno će porasti do siječnja sljedeće godine”, rekao je Milić.
SSSS i UGS “Nezavisnost” u prethodnim su pregovorima tražili da se zaključak SES-a iz 2018., prema kojem bi vrijednost minimalne potrošačke košarice trebala biti jednaka vrijednosti minimalne plaće, provede krajem 2021., ali zbog pandemije korona virusa, ministar financija Siniša Mali tada je rekao da se ona odgađa za kraj 2023. godine.
Ti sindikati imaju jedinstven stav i predlagali su tijekom pregovora da se povećanje minimalne plaće poveća na iznos minimalne potrošačke košarice, koja je u svibnju koštala 57.754 dinara, u “dva koraka”, od rujna ove godine za deset posto, a od siječnja za 20 posto.
Prijedlog Ministarstva financija je da minimalac za 2024. bude 47.154 dinara, što je povećanje od 17,8 posto. Predstavnici Ministarstva financija predložili su i da se u 2024. godini, zbog povećanja minimalne zarade, poveća neoporezivi dio zarade sa 21.000 na 25.000 dinara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu