Ako spadate među korisnike koji zlorabe WhatsApp, Meta će vam zabraniti korištenje usluge. Prije nego što se zabrinete oko toga kršite li neko pravilo, valja naglasiti da aplikacija odlučuje o zabrani prema vrlo specifičnom setu pravila. Drugim riječima, oni koji su zavrijedili blokadu radili su nekoliko vrlo specifičnih stvari, piše tportal.
Korištenje neslužbene verzije WhatsAppa
Iako možda mislite da je korištenje neslužbene verzije WhatsAppa bezopasno, ono može rezultirati obustavom vašeg računa. Neslužbene verzije WhatsAppa izradili su programeri trećih strana, a za neke od njih ste možda i čuli. Riječ je o programima GB WhatsApp, WhatsApp Plus, WhatsApp Go, WhatsApp Prime i OG WhatsApp.
WhatsApp ne odobrava niti podržava aplikacije trećih strana te navodi da će korisnički računi onih koji ih koriste biti zabranjeni zbog njihove upotrebe. Zašto to rade? Zato što neslužbene WhatsApp aplikacije nose veće sigurnosne rizike. Da biste izbjegli rizik od zabrane, WhatsApp kaže da biste trebali koristiti samo službene i provjerene verzije dostupne u Google Play Storeu i App Storeu.
Budući da zabrane uključuju stavljanje vašeg telefonskog broja na crnu listu, stvaranje novog računa s istim brojem neće funkcionirati.
Slanje prijetećeg i nezakonitog sadržaja
Ako dijelite ilegalni sadržaj na WhatsAppu, prijetite ljudima, širite poruke pune mržnje ili uvredljiv sadržaj, možete izgubiti pristup svom računu. Kao što je navedeno u uvjetima pružanja usluge, WhatsApp napominje da u aplikaciji ne možete slati “ilegalan, opscen, klevetnički, prijeteći, zastrašujući, uznemirujući, sadržaj pun mržnje ili rasno/etnički uvredljiv sadržaj”. Također nije dopušteno promicati nasilne zločine ili ugrožavanje i iskorištavanje djece.
Drugim riječima, dobro razmislite što dijelite na WhatsAppu.
Dosljedno prijavljivanje
Korisnici mogu ići dalje od blokade vašeg broja – mogu vas prijaviti. WhatsApp napominje da kada netko prijavi vaš račun, WhatsApp dobiva pristup zadnjih pet poruka koje može pregledati kako bi utvrdio je li prijava opravdana ili ne. Ako moderatori zaprime više izvješća o sličnom kršenju pravila, vaš će račun na WhatsAppu vjerojatno biti zabranjen. Ako smatrate da vas je netko neopravdano prijavio, uvijek možete tražiti reviziju zabrane direktnim kontaktiranjem Mete putem e-maila ili unutar aplikacije, no velike su šanse da će zabrana ostati, piše tportal.
Korištenje WhatsAppa za prijevare i zlonamjerni softver
WhatsApp ne dopušta slanje sadržaja koji šteti drugim korisnicima, što uključuje zlonamjerni softver i prijevare. WhatsApp u uvjetima korištenja naglašava da korisnici ne smiju ‘slati, pohranjivati ili prenositi viruse ili druge štetne računalne kodove putem usluge’. Ako vas uhvate u tome, zabranit će vam račun. Naglašavamo da također nije dozvoljeno prikupljanje podataka o korisnicima na nedopušten i neovlašten način – drugim riječima, phishing je ilegalan.
Dodavanje osoba u grupe bez dopuštenja
Ako pripadate grupama, uvijek trebate tražiti dopuštenje prije nego što dodajete nove članove. WhatsApp navodi da “prije dodavanja osoba u razgovor trebate dobiti njihovu dozvolu, a ako dodajete nekog u grupu i oni iz nje izađu, poštujte njihovu odluku”. Ako to ne učinite, vjerojatno ćete dobiti više prijava i na kraju potpunu zabranu WhatsAppa.
Automatiziranje aktivnosti na WhatsAppu
Premda WhatsApp možete koristiti koliko god želite, nije dopušteno koristiti automatizaciju poput one za masovno slanje poruka, automatsko slanje i automatske pozive. Također ne smijete koristiti automatizaciju za stvaranje računa ili grupa. WhatsApp koristi umjetnu inteligenciju da bi prepoznao ovakvo ponašanje, što znači da možete dobiti zabranu čak i ako niste prijavljeni.
Širenje lažnih vijesti
Uvjeti pružanja usluge WhatsApp također zabranjuju sadržaj koji uključuje ‘objavljivanje neistina, lažnog predstavljanja ili obmanjujućih izjava’. Ako pokušavate stvoriti ovakvu vrstu sadržaja, WhatsApp će vam vrlo vjerojatno suspendirati račun, piše Makeuseof.
WhatsApp također preporučuje provjeru činjenica prije prosljeđivanja poruka. Ako stalno drugima dijelite lažne objave, vjerojatno ćete im to dosaditi i dobit ćete prijavu. Štoviše, Meta je upravo zbog učestalosti ovog problema uvela ograničenja prosljeđivanja – aplikacija također označava višestruko proslijeđene poruke kako bi korisnici znali da dolaze iz drugog izvora, navodi tportal.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu