Deloitte bilježi skok globalnih prihoda od 15 posto ove godine zahvaljujući savjetovanju tvrtki o njihovom utjecaju na okoliš i reviziji ESG podataka koji su nadomjestili priljeve iz presušenog savjetovanja o spajanjima i akvizicijama.
Tvrtka je povećala svoju prednost među ‘velikom četvorkom’ divova profesionalnih usluga s 64,9 milijardi dolara prihoda u godini do 31. svibnja, piše Financial Times. Na primjeru Deloittea pokazuje se da bum zapošljavanja u cijelom sektoru nije u potpunosti nestao, čak iako su tvrtke, pa i sam Deloitte, otpustile tisuće zaposlenika u neuspješnim segmentima poslovanja.
Vrtoglavi ritam
Broj zaposlenih u Deloitteu povećao se 11 posto tijekom godinu dana, na 457.000 zaposlenih diljem svijeta. Dok je tehnološko savjetovanje usporilo nakon vrtoglavog ritma nakon pandemije koronavirusa, tvrtke još uvijek nadograđuju svoje IT i digitalne usluge, rekao je Deloitte koji je također počeo prodavati AI i metaverse usluge.
Savjetovanje, najveći posao kompanije ostvario je najbrži tempo rasta bilježeći skok prihoda od 19,1 posto, na 29,6 milijardi dolara. I u drugim područjima rezultati su pokazali sposobnost tvrtke za profesionalne usluge da zamijeni nove usluge onima koje kaskaju. Rast prihoda u poslovanju revizije i osiguranja ubrzao se u odnosu na prethodnu godinu na 13,8 posto u lokalnoj valuti.
Prihodi su dosegnuli 12,3 milijarde dolara, potaknuti radom na okolišu, društvu i upravljanju, poput pripreme tvrtki za nove standarde ESG izvještavanja. Savjetodavno poslovanje u vezi s rizicima, koje uključuje savjete o kibernetičkoj sigurnosti i klimatskim promjenama, poraslo je 17,5 posto na 7,8 milijardi dolara.
Deloitteov segment financijskog savjetovanja povećao je prihode za tek 4,7 posto u lokalnoj valuti, na 5,1 milijardu dolara, odražavajući oštro usporavanje nastavljajući se na ono iz prethodne godine kada je prihod pao više od 20 posto. Korporativno sklapanje poslova bilo je u padu ove godine, ali kompanija ističe da se segment restrukturiranja nešto oporavio, posebno zahvaljujući turbulencijama u američkoj i europskoj bankarskoj industriji ovog proljeća.
Najsnažnija Amerika
Deloitte je prvi od velike četvorke koji je objavio potpunu analizu rasta svojih prihoda za fiskalnu godinu 2023.
Izvršni direktor EY-a Carmine Di Sibio prethodno je otkrio da je kompanija povećala prihode za nešto više od 14 posto na globalnoj razini u svojoj fiskalnoj godini koja je završila 30. lipnja, na nešto manje od 50 milijardi dolara.
Očekuje se da će potpunije brojke objaviti sljedeći tjedan. PwC će rezultate objaviti sljedeći mjesec, a KPMG kasnije tijekom godine. Prema pisanju FT-a, kao privatna partnerstva, tvrtke ne moraju prijaviti brojke dobiti u većini jurisdikcija.
Rast prihoda bio je najsnažniji u Americi, rekao je Deloitte, sa 17,5 posto u lokalnoj valuti. Slijede Europa, Bliski istok i Afrika sa 12,6 posto, dok azijsko-pacifička regija zaostaje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu