Taj bi potez Afričkoj uniji, kontinentalnom tijelu od 55 država članica, dao isti status kao i Europskoj uniji, u odnosu na njezin aktualni status “pozvane međunarodne organizacije”, dodaje se.
Indijski premijer Narendra Modi predložio je čelnicima skupine G20 u pismu u lipnju da Afrička unija dobije punopravno i stalno članstvo u bloku na nadolazećem samitu u indijskoj prijestolnici.
Skupina G20 trenutačno se sastoji od 19 zemalja i Europske unije.
G20 je ove godine pozvao devet zemalja koje nisu članice skupine, uključujući Bangladeš, Singapur, Španjolsku i Nigeriju, kao i međunarodne organizacije – Ujedinjene narode, Svjetsku zdravstvenu organizaciju, Svjetsku banku i Međunarodni monetarni fond na samit koji će se održati za vikend u New Delhiju.
Očekuje se da će čelnici skupine G20 tu odluku objaviti na samitu, navodi Bloomberg.
Zemlje poput Njemačke, Brazila i Kanade izrazile su podršku članstvu Afričke unije u G20.
Skupina G20 je međuvladin forum najrazvijenijih gospodarstava i gospodarstava u razvoju. Članice predstavljaju oko 85 posto globalnog BDP-a, više od 75 posto globalne trgovine i oko dvije trećine svjetske populacije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu