Društveno odgovorni projekt zaštite pčela ulazi u novu sezonu s čak šest priznanja

Autor: Promo , 07. rujan 2023. u 14:04
FOTO: Promo

Pčele su jedan od najvažnijih elemenata za funkcioniranje ekosustava jer oprašivanjem cvjetnica omogućuju preživljavanje, opstanak i razvoj tih biljaka.

Pčele su jedan od najvažnijih elemenata za funkcioniranje ekosustava jer oprašivanjem cvjetnica omogućuju  preživljavanje, opstanak i razvoj tih biljaka. Iako su većini javnosti poznate one medonosne vrste koje žive u velikim zajednicama i daju nam najslađu prirodnu namirnicu, za opstanak gradskih ekosustava vrlo su važne one drugačije, solitarne pčele. One ne skupljaju rezerve hrane u svojim nastambama, već svojim potomcima individualno osiguraju dovoljno hrane za razvoj i preživljavanje do iduće godine, kada nastavljaju razvoj. Solitarne pčele zbog svojeg načina života i razmnožavanja ne mogu pronaći zaštitu u sigurnosti košnice, već njihova legla zime provode u rupicama na drveću – staništu kojeg im kritično nedostaje u gradovima.

Projekt GigaBEEtno za spas pčela

Zbog svega navedenog solitarnim pčelama u gradovima potrebna je ljudska podrška u obliku sadnje korisnih biljaka na kojima se hrane i omogućavanje staništa za gniježđenje, bolje poznatim kao hotelima za pčele, u kojima mogu imati kvalitetan smještaj za svoje potomstvo tijekom hladnijih jeseni i zime. Važnost izgradnje tih nastambi prepoznale su tvrtke A1 Hrvatska i Go2Digital te su zajedno pokrenule projekt GigaBEEtno, koji se fokusirao upravo na ovu problematiku.

U malo više od godinu dana projekt je napravio bitne korake u edukaciji javnosti o zaštiti solitarnih pčela i konkretnim je aktivnostima unaprijedio živote ovih malih životinjica u urbanim sredinama. Od svibnja 2022. godine, postavljeni su hoteli za pčele na nekoliko lokacija u Zagrebu, dok ih na dvije prate uređaji za kakvoću zraka koji javnosti nude real-time uvid u kvalitetu zraka kojeg udišu. Osim tih aktivnosti, projekt GigaBEEtno posebno se fokusirao na edukaciju i socijalizaciju najmlađih generacija o važnosti pčelica za naše ekosustave i o važnosti zaštite pčela i njihovih staništa.

Domaća i međunarodna priznanja projekta

Važnost i uspjeh ovog projekta dokazani su, osim konkretnih učinaka, brojnim domaćim i međunarodnim priznanjima za društveno odgovorno poslovanje. Konkretnije, projekt GigaBEEtno na domaćem terenu osvojio je nagradu Žuti okvir od National Geographic Hrvatske, Grand PRix za društveno odgovorno poslovanje koje dodjeljuje Hrvatska udruga za odnose s javnošću te Greencajt priznanje u kategoriji Zelena kampanja. Uz njih, projekt je ušao u finalnu selekciju MIXX Awards Croatia u kategoriji Corporate Social Responsibility Campaign. Ta domaća priznanja nisu usamljena, jer je projekt prepoznat i na međunarodnoj razini – organizacija International Public Relations Association (IPRA) dodijelila mu je zlato na svojem World Award natjecanju u kategoriji „Environmental“, a na Stevie International Business Awards projekt je osvojio broncu u kategoriji „Environmental“.

„Ljudska aktivnost jako utječe na živote pčela, a gradsko okruženje i zagađenje zraka u gradovima ih ugrožavaju. Zbog toga pozdravljam ovaj projekt koji radi pozitivne pomake na bolje kroz edukacije i osiguravanje smještaja solitarnih pčela. Pozivam sve da prouče materijale na web stranici, uz koje mogu izgraditi vlastite hotele za pčele ili ih nahraniti sadnjom korisnog bilja koje im odgovara. Rado bi uskoro vidio hotele za pčele u našim parkovima, balkonima, vrtovima, okućnicama, pročeljima zgrada kao koristan ukras i kao znak prijatelja prirode“, izjavio je Nikola Kezić, umirovljeni profesor Agronomskog fakulteta i vodeći stručnjak za pčele u RH te glavni edukator na projektu.

Uz potvrdu interesa škola i vrtića za pomaganje pčelicama te brojnih međunarodnih priznanja, projekt GigaBEEtno sigurno korača ka novoj sezoni. Za nju se planira izgradnja još hotela za pčele, širenje projekta izvan granica Zagreba te unaprjeđenje natječaja i edukacije za najmlađe.

 

Komentirajte prvi

New Report

Close