Je li povratak u urede realna i dobra odluka? Ni šefovi nisu sigurni

Autor: Poslovni.hr , 06. rujan 2023. u 10:47
Foto: Unsplash

Pandemija je, zajedno sa opcijom rada na daljinu, doprinijela još jednom zanimljivom fenomenu: sve više parova odlučilo se zasnovati obitelj, zbog mogućnosti da ravnopravnije raspodjele odgovornosti u kućanstvu.

U svijetu u kojem je linija između ureda i doma bila izbrisana tijekom pandemije, sada se nameće čudan paradoks: korporativni lideri se glasno zalažu za potpuni povratak uredskom životu iako su, privatno, i sami svjesni da je nemoguće zaposlenima oduzeti mogućnost rada na daljinu.

S jedne strane, postoji zbor direktora i korporativnih lidera koji glasno zagovaraju povratak u kancelariju. Oni naglašavaju vrijednost suradnje, inovacija i obnove uredske kulture. Istaknute osobe kao što su Jamie Dimon iz JPMorgana i Mark Zuckerberg dospjeli su na naslovne strane sa svojim pro-uredskim izjavama. Chief People Officer kompanije Google je čak nagovijestio da će prisustvo u uredu utjecati na procjenu performansi, što ukazuje na potencijalni zaokret u korporativnim očekivanjima.

Ipak, dublja analiza stavova korporativnog liderstva otkriva jasan kontrast, navodi se u Harvard Business Review, a prenosi Ekapija.

Naime, menadžeri su upitani: – Za pet godina, koji udio stalno zaposlenih u vašoj tvrtki očekujete da bude u svakoj kategoriji “potpuno uživo, hibridno, potpuno na daljinu” u 2028.?” Odgovor je, kako je ilustrirano istraživanjem, bio jasan: očekuje se da će i potpuno remote i hibridni modeli rada nastaviti rasti.

Pored toga, činjenica koja se često previdi je da radno okruženje za zaposlene majke prolazi kroz nevjerojatnu transformaciju, kako je izvijestio Axios.

Nedavni izvještaj Hamilton projekta otkriva da je postotak žena u radnoj snazi s malom djecom na najvišoj razini do sada, prkoseći ranijim očekivanjima. U lipnju je zapanjujućih 70,4% žena s djecom mlađom od 5 godina aktivno bilo dio radne snage, nadmašivši razinu prije pandemije.

Ovi podaci su zapanjili stručnjake i posebno su značajni ako se ima u vidu činjenica da je ovo jedina kategorija koja je premašila stopu radne snage u odnosu na razinu prije pandemije. Rad na daljinu se pojavljuje kao ključni faktor koji stoji iza ovog izuzetnog trenda, omogućavajući većem broju žena da održe svoj položaj na tržištu rada.

Pandemija je, zajedno sa opcijom rada na daljinu, doprinijela još jednom zanimljivom fenomenu: sve više parova odlučilo se zasnovati obitelj, zbog mogućnosti da ravnopravnije raspodjele odgovornosti u kućanstvu, prenosi WebMind

Komentirajte prvi

New Report

Close