Dugotrajna izloženost cijanotoksinima može uzrokovati oštećenje DNA, nastanak tumora ili neurodegenerativnih bolesti.
Kako piše N1 Slovenija, još prošlog tjedna su objavljena izvješća o trovanju tri psa koji su se kupali na Zelenom jezeru u Kidričevu. Nakon sat ili nekoliko sati nakon kontakta s vodom kod pasa su se pojavili prvi simptomi: drhtali su, imali su napade, grčeve mišića i djelomičnu paralizu nogu. Riječ je o simptomima trovanja cijanobakterijama, priopćio je Ciano SLO, gdje prate ekološko stanje kopnenih voda.
Ljudi su izloženi cijanobakterijama prvenstveno kroz kontakt s vodom, ali se mogu prenijeti i zrakom.
Što su cijanobakterije?
Neki cijanotoksini usporedivi su po toksičnosti s otrovom zelene mušice ili kobre.
Kod akutnog trovanja mogu biti zahvaćeni jetra, živčani sustav ili koža. Međutim, ne nalazimo dovoljno visoke koncentracije u okolišu za akutno trovanje ljudi; veću zabrinutost predstavlja dugotrajna izloženost, koja može biti povezana s oštećenjem DNA, stvaranjem tumora ili neurodegenerativnim bolestima.
Kako prepoznati cijanobakteriju?
Ako vidite zeleni, smeđi ili grimizni sloj na površini vode ili plutajuću prevlaku na površini, to znači da postoji opasnost od ispuštanja cijanotoksina u okoliš.
Osim toga površinskog sloja, u vodi mogu biti prisutne i mrtve ribe ili drugi organizmi. Kako to izgleda, pogledajte u galeriji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu