Pad aktivnosti u njemačkom sektoru stambene gradnje intenzivirao se u srpnju ove godine, prema istraživanju instituta Ifo objavljenom u ponedjeljak koje je pokazalo da se rekordan broj tvrtki žali na sve manje narudžbi u tom sektoru.
U srpnju je udio tvrtki koje muči manjak narudžbi povećan na 40,3 posto, nasuprot njihovu udjelu od 34,5 posto u lipnju i tek 10,8 posto u srpnju 2022. godine, objavio je njemački ekonomski institut Ifo.
“Oluja je na pomolu. Nakon višegodišnje ekspanzije, nove poslove sada koče više kamatne stope i drastičan porast troškova gradnje”, rekao je Klaus Wohlrabe, Ifov voditelj istraživanja. Premda se udio građevinskih tvrtki koje se žale na otkazane narudžbe u srpnju ponešto smanjio, na 18,9 posto, on je još uvijek znatno iznad dugogodišnjeg prosjeka od 3,1 posto.
Mnoge se tvrtke zasad snalaze zahvaljujući starim narudžbama koje dovršavaju, objavio je Ifo. No, njegovo je istraživanje pokazalo da je već 10,5 posto tvrtki u tom sektoru izvijestilo o financijskim problemima. To je dvostruko veća brojka u usporedbi s istim razdobljem prije godinu dana.
Prošlotjedni podaci statističkog ureda Destatisa pokazali su da se broj izdanih građevinskih dozvola za stanove u Njemačkoj smanjio za 27 posto u prvoj polovini 2023. godine, naglašavajući snažan pad potražnje koji pogađa građevinski i sektor nekretnina.
Njemački statistički ured pad potražnje pripisuje visokim troškovima gradnje i poteškoćama u pristupu financiranju nakon uzastopnog podizanja kamatnih stopa proteklih mjeseci, što su čimbenici koji su produbili stres u širem sektoru.
Njemačka je dugo imala koristi od razdoblja jeftinog novca koje je potaknulo procvat sektora nekretnina, ali sada se sektor bori s velikim preokretom jer Europska središnja banka podiže kamatne stope kako bi suzbila inflaciju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu