Veliki pad srpskog tržišta nekretnina. Presudila su dva razloga

Autor: Poslovni dnevnik , 17. kolovoz 2023. u 07:00
Tržište nekretnina u Srbiji već je neko vrijeme u zastoju /Shutterstock

Tržište nekretnina je u drugom kvartalu zabilježilo pad od 13 posto. Stambeni krediti poskupljuju, a vlasnici stanova precjenjuju svoje nekretnine pa su potrebne korekcije.

Tržište nekretnina je u drugom kvartalu zabilježilo pad od 13 posto.

Stambeni krediti poskupljuju, a vlasnici stanova precjenjuju svoje nekretnine pa su potrebne korekcije.

Ove godine u isto vrijeme izdano je znatno manje građevinskih dozvola, što će se odraziti na ponudu za godinu-dvije.

Ljetni efekt

Tržište nekretnina u Srbiji već je neko vrijeme u zastoju jer su, očito, i prodavači i kupci na ljetnoj pauzi. Što se cijena tiče, one se i dalje drže, piše RTS. “Trenutni prodavači imaju filozofiju da cijene svoje nekretnine otprilike 10 posto ispod vrijednosti novogradnje, prema sustavu koliko mi treba.” Ako kupujete stan u starogradnji, onda vam treba 20-30 posto za opremanje, odnosno adaptaciju, a dobijete stan koji je otprilike skuplji nego da ga kupite u novogradnji.

Ono što se događa je da oni koji su prodali stan sada traže stan i pritišću ih rokovi”, kaže agent za nekretnine Milan Nešković. Dok ne stignu podaci za treće tromjesečje, a već je izvjesno da će biti gore nego u prethodnom, statistika Republičkog geodetskog zavoda pokazuje da je vrijednost tržišta nekretnina u drugom kvartalu ove godine iznosila 1,7 milijardi eura, što je pad od 13 posto u odnosu na isto razdoblje lani.

U Novom Sadu sklopljeno je čak 38,8 posto manje ugovora, dok je u Beogradu zabilježen pad od 20 posto. “Sada imamo ekstraluksuzne stanove u Beogradu, čija se cijena kvadrata kreće od 6.000 do 10.000 eura. A kupaca uvek ima, ali kažem, nije sve u Beogradu”, ističe agentica za nekretnine Kaća Lazarević.

“Što se tiče stambenog kreditiranja, tu je situacija već malo kompliciranija. Stambeni krediti su poskupjeli, gotovo 100 posto i više. Došlo je dotle da ekonomska situacija kod nas, ali i u svijetu, utječe na to, pa prodavatelji, riječ je o starim stanovima, nemaju osjećaj da je ekonomska kriza i da je čak i cijeli svijet u krizi”, kaže Nešković.

Zanimljivo je da je u Beogradu čak 86 posto prodanih nekretnina neuknjiženo. Osim u prigradskim naseljima, u glavnom gradu stan se ne može kupiti za manje od 2000 eura po četvornom metru, a u središnjim gradskim općinama najniža cijena je 2500 eura. “Uglavnom se ljudi koji prodaju oglašavaju po nerealno visokim cijenama, ne shvaćajući da se tržište apsolutno promijenilo.” Razgovaramo s njima i utječemo da se, ako žele prodati, mora napraviti i ta korekcija.

Korekcija cijena

“Ta korekcija ide od pet, 10, 20 i 30 posto i niže, s obzirom na cijenu koju su htjeli reklamirati oni koji prodaju”, rekao je Lazarević. Ove godine izdano je znatno manje građevinskih dozvola, a to će utjecati na ponudu za godinu-dvije. U pravilu manja ponuda utječe na rast cijena, a s druge strane, kada su cijene visoke, sve je manje kupaca koji mogu osigurati potrebna sredstva. Što se tiče renti, one su pale nakon dramatičnog skoka zbog dolaska Rusa i Ukrajinaca,
ali se nisu vratile na prijašnju razinu.

Komentari (2)
Pogledajte sve

Prije ulaska u EU,  sve će pasti.,,,,dok  se jeftino ne pokupi ono što vrijedi…

a nakon toga ,, zna se.

Parižani bre!

New Report

Close