Pogoni će se obnavljati mjesecima, gubici u nekima prelaze 200 milijuna eura

Autor: Poslovni.hr , 09. kolovoz 2023. u 13:28
Foto: Reuters

Štete na gospodarstvu od katastrofalnih poprava još će se zbrajati, država uskače s mjerama.

Poplave nezapamćenih razmjera nanijele su već sada očite štete slovenskog gospodarstvu. Brojni proizvodni pogoni stajat će tjednima, a neki čak i mjesecima. Ministar gospodarstva Matjaž Han nakon susreta s predstavnicima gospodarstva obećao je kao glavnu potporu predstavio sufinanciranje razdoblja čekanja na obnovu rada te likvidnosne kredite SID banke i Slovenskog poduzetničkog fonda.

Prijeti izmještanje lanaca

“Cilj naše vlade i ministarstva je da što prije dignemo gospodarstvo u pogođenim područjima. Upitno je koliko će nam trebati, neće to ići tako brzo kako si neki zamišljaju, ali važno je da pomoć bude brza i konkretna te je stoga na sastanku bio i ministar rada Luka Mesec. Potpore će ići prije svega u smjeru očuvanja radnih mjesta dok se čeka da posao opet krene. Nakon tih prvih uslijedit će i daljnje mjere pomoći”, najavio je ministar Han.

Uz neposredno pogođene tvrtke u problemima će se naći i brojni drugi vezani na velike izvoznike.

“Konkurencija ne čeka i svakako će iskoristiti probleme u Sloveniji i nije nemoguće da dođe i do izmještanja nekih dobavnih lanaca. Zato moramo biti jako brzi i nadati se da strojevi nisu pretrpjeli preveliku štetu”, rekao je Han.

120 milijuna

eura štete imat će tvrtka Bisol zbog obustave rada u sljedećih dva do tri mjeseca

Što se čekanja na posao tiče, država bi ga trebala financirati 100% u tvrtkama koje su pretrpjele veliku direktnu štetu u poplavama, poput BSH (proizvođač kućanskih aparata iz Nazarja na rijeci Savinji), dok bi se u ostalim tvrtkama trebala sufinancirati 80%.

“To smo dogovorili i predstavit ćemo na Vladi. Sva druga financiranja ovisit će o novcu koji ćemo dobiti iz europskog mehanizma solidarnost i državnih zaduženja”, rekao je Han koji se suočio i s problemom da su neke države objavile i da Slovenija trenutačno nije sigurna za putovanje, što je usred turističke sezone također udarac, tim više što slovensko primorje nije suočeno s poplavama.

“Neki radnici ne mogu doći do posla, a svi nam sad i nisu potrebni zbog ograničenja u radu. Imamo oko stotinu slovenskih dobavljača koji nisu na poplavljenom području, a sljedećih tjedana neće imati narudžbe i na posao će morati pričekati. I to bi trebalo sufinancirati, kao i posao u vrijeme kad nismo u mogućnosti proizvoditi. S druge strane, posudbe SID banke i Slovenskog poduzetničkog fonda ovisit će i o veličini poduzeća. Mislim da će nam da bismo se vratili na stare razine biti potrebno najmanje pola godine, kao i barem 60-postotno sufinanciranje nove opreme”, izjavio je za Delo direktor BSH-a Boštjan Gorjup uz dodatak: “Mi ćemo i preživjeti, ali bojim se za ona slovenska poduzeća koja nemaju iza leđa velike koncerne kao mi ili se nije dobro osigurao. Zapravo su rijetka poduzeća koja su se na vrijeme osigurala od rizika poplava”.

Po Gorjupovim je procjenama ugroženo čak deset tisuća radnih mjesta u slovenskoj industriji, što je oko pet posto ukupnog kadra u grani. Ne treba zanemariti ni radna mjesta u uslugama, odnosno trgovinama i ugostiteljskim objektima koja također nisu prošla neokrznuta. Također, očekuju se i ozbiljna ulaganja u infrastrukturne zahvate na ime pomoći nekim tvrtkama, naročito onima u Mežiškoj dolini, koja nemaju kvalitetne pristupe za kamione, a nedostaje i mostova za veće zahvate.

Pogođena Cinkarna Celje

Sami proizvodni pogoni slovenskih tvrtki, srećom, nisu imali ljudskih žrtava mada se ranije spomenuti proizvođač kućanskih aparata u dolini Savinje u jednom trenutku našao potpuno pod vodom, a slično je bilo i u Mežiškoj dolini. Ministar Han iznio je procjene da BSH ima najmanje 60 milijuna eura štete na strojevima i objektima, dok se šteta na zalihama također procjenjuje na nekoliko desetaka milijuna, a obustava proizvodnje u sljedećih najmanje dva do tri mjeseca znači dodatnih 120 milijuna eura štete u BSH-u.

O šteti javljaju i iz drugih slovenskih poduzeća i gospodarskih društava. Iz Bisola, tvrtke koja se bavi postavljanjem solara, javljaju da je izlijevanje Savinje iz korita prouzročilo 25 do 30 milijuna eura štete. Već sad znaju da će proizvodnja čekati sljedećih nekoliko mjeseci, a klijentima su već javili da je dostava fotonaponskih modula i drugih solarnih komponenti do daljnjega onemogućena.

I iz Cinkarne Celje su javili da im je potopljena poslovna jedinica u Mozirju koja proizvodi lakove u prahu i superkoncentrate. Gospodarsku štetu uništenih zaliha sirovina i gotovih proizvoda tvrtka procjenjuje na između 510.000 i 620.000 eura, dok se ostale štete još ne mogu procijeniti. Iz te poslovne jedinice također su najavili da do uspostave normalnih razmjera poslovanja i nadoknade izgubljenih zaliha sirovina, ambalaže i proizvoda neće moći pravovremeno izvršiti isporuku narudžbi ili će dostavljati u smanjenim količinama.

Komentirajte prvi

New Report

Close