Sedam američkih tehnoloških tvrtki, predvodnica u razvoju umjetne inteligencije, dobrovoljno se obvezalo upravljati rizicima koje ta tehnologija predstavlja, priopćila je Bijela kuća, a prenose tamošnji mediji. Kako navode, to će uključivati testiranje sigurnosti umjetne inteligencije i objavljivanje rezultata tih testova.
Predstavnici Amazona, Anthropica, Googlea, Inflectiona, Mete, Microsofta i OpenAI-a supotpisnici su objave američkog predsjednika Joea Bidena objave kojom je to najavljeno.
Sprečavanje štete
Brzina kojom su tvrtke razvijale svoje alate potaknula je strah od širenja dezinformacija, posebno uoči predsjedničkih izbora u SAD-u 2024. godine, a objava tih neobvezujućih regulatornih odredbi prvi je korak k pokušaju sprečavanja moguće štete.
“Moramo biti jasni i oprezni u pogledu prijetnji koje proizlaze iz novih tehnologija koje to mogu, ali i ne moraju, predstavljati za našu demokraciju i naše vrijednosti”, rekao je predsjednik Joe Biden tijekom obraćanja u petak.
Kao dio potpisanog sporazuma, tvrtke su pristale na: Sigurnosno testiranje njihovih AI sustava od strane internih i vanjskih stručnjaka prije njihovog puštanja u rad. Osiguravanje da ljudi mogu uočiti AI implementacijom vodenih žigova. Redovito javno izvješćivanje o mogućnostima i ograničenjima umjetne inteligencije. Istraživanje rizika kao što su pristranost, diskriminacija i narušavanje privatnosti.
Cilj je da ljudima bude lako prepoznati kada je online sadržaj kreirala umjetna inteligencija, dodala je Bijela kuća. “To je velika odgovornost, moramo to ispraviti”, rekao je Biden. Inače, vodeni žigovi za sadržaj generiran umjetnom inteligencijom bili su među temama o kojima je povjerenik Europske komisije Thierry Breton razgovarao s izvršnim direktorom OpenAI-ja Samom Altmanom tijekom lipanjskog posjeta San Franciscu.
Najava dolazi u trenutku kada se tvrtke utrkuju nadmašiti jedna drugu s verzijama i mogućnostima umjetne inteligencije koje nude moćne nove načine za stvaranje teksta, fotografija, glazbe i videa bez ljudskog unosa. Kako umjetna inteligencija postaje sve sofisticiranija i sličnija ljudskoj, rastu i strahovi.
Dobrovoljne zaštitne mjere samo su rani, provizorni korak dok Washington i vlade diljem svijeta nastoje uspostaviti pravne i regulatorne okvire za razvoj umjetne inteligencije. Obećanja neće omesti planove AI tvrtki niti kočiti razvoj njihovih tehnologija. Kao dobrovoljne obveze, neće ih provoditi vladina regulatorna tijela.
Dragovoljne obveze
“Drago nam je što možemo preuzeti te dobrovoljne obveze zajedno s drugima u sektoru”, rekao je u izjavi Nick Clegg, predsjednik globalnih poslova u Meti, matičnoj kompaniji Facebooka. “Oni su važan prvi korak u osiguravanju uspostavljanja odgovornih zaštitnih ograda za AI i stvaraju model koji će druge vlade slijediti.”
U izjavi kojom je najavila sporazume, Bidenova administracija rekla je da tvrtke moraju osigurati da “inovacije ne dolaze nauštrb prava i sigurnosti Amerikanaca”. Bidenova administracija također radi na tzv. izvršnoj naredbi, koja bi se ticala odnosa s Kinom.
Nisu ponudili ponudila nikakve pojedinosti o nadolazećoj predsjedničkoj izvršnoj uredbi koja ima za cilj riješiti još jedan problem: kako kontrolirati sposobnost Kine i drugih konkurenata da dođu do novih programa umjetne inteligencije ili komponenti korištenih za njihov razvoj. Očekuje se da će naredba uključivati nova ograničenja za napredne poluvodiče i ograničenja za izvoz velikih jezičnih modela.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu