Nakon čak dvije godine čekanja, Hrvatski operator prijenosnog sustava (HOPS) objavio je prije nekoliko dana Pravila o priključenju na prijenosnu mrežu.
No, kako upozoravaju iz udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH), umjesto da potaknu razvoj projekata OIE, donesena pravila ih onemogućuju te će oko 1,5 milijardi eura potencijalnih investicija u OIE ostati nerealizirano.
“Ovako otežavajuća i diskriminirajuća pravila Hrvatska nije imala još od početka razvoja projekata obnovljivih izvora energije te ih OIEH s pravom smatra neprihvatljivima i u konačnici iznimno štetnima za Republiku Hrvatsku”, izričiti su u udruženju kojem je na čelu direktorica Maja Pokrovac.
Skidanje odgovornosti
Pojašnjavaju da HOPS novim Pravilima proces izdavanja potrebnih dozvola za OIE projekte produžuje za gotovo dvije godine. Tako će, navode, za dobivanje elektroenergetske suglasnosti (EES), koja je uvjet za ishođenje lokacijske dozvole, investitori čekati između 9 i 12 mjeseci.
Za elaborat o mogućnosti priključenja (EMP) čekat će 90 dana, a za elaborat optimalnog tehničkog rješenja priključenja (EOTRP) dodatnih 5 do 8 mjeseci. Usporedbe radi, EU nalaže da se sve dozvole za građenje trebaju izdati u roku od dvije godine, dok je sada samo za rješavanje priključka potrebno godinu i pol dana.
“Prema novim Pravilima, nije sigurno kada niti koliko električne energije će HOPS od proizvođača preuzeti u mrežu. S druge strane, HOPS ima pravo u bilo kojem trenutku OIE postrojenje isključiti iz mreže i to u situaciji kad nam je potreban svaki megavat proizvedene domaće zelene energije.
U početnoj fazi razvoja OIE projekta, investitor ispunjava sve svoje financijske obveze, dok HOPS svoje obveze odgađa do izgradnje nove mreže, što će se dogoditi za otprilike 20 godina, iako već sad uzima novac za priključak i izgradnju.
HOPS je svojim komforom i krajnje konzervativnim stavom zakasnio s razvojem mreže, a sada svoju odgovornost dodatno skida sa sebe krajnje diskriminatornim i arbitrarnim mehanizmima prigušenja ili čak potpunog isključenja proizvođača s mreže, a da im pri tome ne mora financijski nadoknaditi pretrpljenu štetu”, kažu u OIEH.
Žale se da niti jedna financijska institucija neće odobriti kredit za OIE postrojenje za koje ne zna za koliko će proizvedene električne energije moći isporučiti račun i dobiti povrat investicije. Investitorima se, kažu, tako poručuje kako nisu dobrodošli, a postizanje energetske samostalnosti i neovisnosti produžuje u nedogled.
Nezahvalna pozicija
Iz Udruženja pojašnjavaju da je u razvijenim EU državama situacija jasno drugačija jer je cilj razvoja mreže optimizacija koja dovodi do najvećeg povećanja društvenog blagostanja. Ističu da se to postiže tako da operator sustava snosi financijski teret prigušenja/isključenja, kroz te troškove operator sustava onda ima snažan poticaj da optimizira svoje poslovanje te ima jasne indikatore kada je bolje graditi nove elemente mreže, a kada prigušiti/isključiti proizvodnju.
“Važno je pojasniti i da je prijenos električne energije regulirana djelatnost (monopol) koja ne podliježe konkurentnosti, dok s druge strane proizvodnja električne energije podliježe iznimno konkurentnom EU jedinstvenom tržištu.
Ovim pravilima HOPS umanjuje svoje obaveze i rizik te postavlja domaće investitore u iznimno nezahvalnu poziciju gdje ne mogu konkurirati na EU tržištu. Na žalost, ovakvim će se pravilima samo poticati uvoz električne energije”, zaključuju iz OIEH.
Upozoravaju i da HOPS uvodi diskriminirajuće pravilo da se samo jednom na godinu može zahtijevati dostavljanje podataka o stanju prijenosne mreže s ciljem priključenja na mrežu.
Dodatno, pravila nameću plaćanje naknade za priključenje na mrežu investitorima već po potpisivanju ugovora o priključenju, iako sve do ishođenja građevinske dozvole za priključak HOPS ima iznimno mali rizik pa bi, kažu u OIEH, bilo logično i razumno da se naknada za priključenje plaća tek nakon ishođenja građevinske dozvole.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu