Bosna i Hercegovina je na začelju zemalja Balkana po stranim ulaganjima u protekloj godini, pokazalo je izvješće Organizacije Ujedinjenih naroda za ekonomiju i trgovinu (UNCTAD). Srbija je opet prva, a ovaj put je iznenadila Albanija koja je dosegla rekordnu razinu stranih ulaganja.
U Srbiju je prošle godine uloženo oko 4,6 milijardi dolara, slijedi Albanija sa 1,4 milijarde, Crna Gora sa 877 milijuna, Sjeverna Makedonija sa 794 milijuna i Bosna i Hercegovina sa 661 milijun dolara.
Albanija napreduje
U izvješću se, kako piše Indikator, pozitivno ocjenjuju inicijative koje je Albanija poduzela u okviru zaštite okoliša i proizvodnje obnovljive energije. Također se navodi da je razina stranih ulaganja u prvom kvartalu ove godine zabilježila rast.
Prema podacima koje je objavila Središnja banka Albanije, njihova je vrijednost dosegnula 308 milijuna eura, što je povećanje od 1,65 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. To je dosad najveća vrijednost izravnih stranih ulaganja zabilježena u ovom razdoblju godine.
Gledano po sektorima, ulaganja u ekstraktivne industrije i dalje su visoka. Taj je sektor donio i najveći priljev s gotovo 68 milijuna eura u tri mjeseca, zatim financijske i osiguravateljske djelatnosti s 58 milijuna eura te nekretnine s 49 milijuna eura, javljaju albanski mediji.
Strane investicije u BiH bile su najveće u posljednjih nekoliko godina i imale su rast od 16,3 posto u odnosu na 2021. godinu. U prvom kvartalu 2023. godine iznosili su 426,6 milijuna KM. što predstavlja povećanje od čak 80 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
U godini inflacije, energetske krize i rata u Ukrajini izravna strana ulaganja lagano su neočekivano premašila prošlogodišnju razinu i prema podacima Narodne banke Srbije ove su godine dosegnula oko 4,3-4,4 milijarde eura.
Narodna banka Srbije nedavno je objavila i podatke o izravnim stranim ulaganjima po zemljama podrijetla, doduše za prvih devet mjeseci ove godine. U ovom razdoblju priljev izravnih stranih ulaganja iznosio je 2,8 milijardi eura. Gledano po zemljama, daleko najveći priljev investicija stigao je iz Kine – nešto više od milijardu eura.
Na popisu zemalja porijekla najvećih ulaganja slijedi Velika Britanija s 260,7 milijuna eura, a slijedi je Njemačka s 247,6 milijuna eura.
Najveći investitori
Japan je na četvrtom mjestu s investicijama vrijednim oko 200 milijuna eura. Slijedi Cipar kao zemlja podrijetla 185 milijuna eura ulaganja, iako je često podrijetlo tvrtke koja ulaže preko Cipra potpuno drugačije, dok se ulaganje ostvaruje preko tvrtke registrirane u ovoj otočnoj zemlji zbog poreznih olakšica.
Slovenija je na petom mjestu sa 166,6 milijuna eura. Iz Austrije je stiglo 163,7 milijuna eura, a iz Švicarske 162,6 milijuna eura. SAD je na devetom mjestu s oko 95 milijuna eura uloženih u prva tri kvartala ove godine u Srbiji.
Na popisu najvećih ulagača još su Nizozemska, BiH, Irska, Rusija, Mađarska i Italija. Također, kapital iz Srbije se u neto iznosu odlio u nekoliko zemalja. Najviše se to odnosi na Francusku – 143 milijuna eura i Grčku 71 milijun eura. Odljev kapitala može biti temeljen na povlačenju kapitala stranih rezidenata ili na temelju ulaganja naših rezidenata u inozemstvo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu