Želite osnovati tvrtku? Prodati automobil? Ili možda obaviti neku drugu transakciju za koju vam je potreban cijeli niz dokumenata, ali se pitate koliko ćete morati utrošiti vremena na obilaske šaltera i novca na svu tu papirologiju? Odgovor je – sve manje, s obzirom na činjenicu da bi se u narednih nekoliko godina cijela državna infrastruktura trebala objediniti pod “jednim kišobranom”.
I do sada se preko portala e-Građani, koji trenutačno nudi više od 100 usluga, mogao dobiti dio potrebnih potvrda i dokumenata, no uspostavom Centra dijeljenih usluga (CDU) pokrenuta je nova faza digitalne transformacije koja će unaprijediti i sam portal e-Građani, te omogućiti bolju dostupnost servisa i veću sigurnost podataka.
Strateški projekt Vlade RH
Centar dijeljenih usluga, odnosno, “državni oblak”, jedan je od ključnih projekata Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, te ujedno i strateški projekt Vlade RH koji omogućava razmjenu podataka među državnim tijelima. Uspostavom Centra dijeljenih usluga objedinjuje se i racionalizira cjelokupna državna informacijska struktura, a cilj je da se upravlja s jednog mjesta i da se svi troškovi vode na jednom mjestu.
Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva nedavno je potpisao sporazum s četiri pružatelja usluga– Finom, APIS IT-em, AKD-om i CARnet-om, te tako krenuo u razvoj i nadogradnju CDU-a.
“Kontinuiranim razvojem Centra dijeljenih usluga postižu se uštede i optimizacija korištenja IT sustava”, kazao je državni tajnik SDURDD-a Bernard Gršić. Centar dijeljenih usluga omogućuje međusobnu komunikaciju svih državnih registara i baza podataka.
Drugim riječima, ako građanin u nekoj državnoj instituciji rješava jednu uslugu i zatreba mu potvrda iz druge institucije, više neće morati tamo odlaziti i pribavljati tu potvrdu, nego će te dvije institucije jednostavno razmijeniti tražene podatke s obzirom da će biti umrežene. To u konačnici štedi vrijeme i novac građanima, ali i olakšava posao institucijama.
Iako je projekt uspostave Centra dijeljenih usluga prije svega namijenjen tijelima javnog sektora kao korisnicima, i građani i poslovni subjekti koji nemaju direktan dodir s CDU-om, također od njega imaju koristi. “Povezivanjem svih državnih servisa preko središnjeg sustava interoperabilnosti građani i poslovni subjekti dobivaju potpunu dostupnost svih usluga i podataka na svim mjestima interakcije s državnom, odnosno, javnom upravom”, kazao je Gršić.
Osim toga, CDU omogućuje i brži razvoj novih usluga, kraće vrijeme od ideje do realizacije, te korištenje novih usluga i aplikacija, ali i veću sigurnost osobnih podataka. Država, pak, kroz CDU dobiva brži pristup najnovijim tehnologijama koje su osnova za pružanje većeg broja digitalnih usluga javne uprave na što efikasniji način i u što kraćem roku.
Centar dijeljenih usluga ima pet temeljnih ciljeva: standardizirati digitalne usluge, omogućiti bolju povezanost s registrima i bazama podataka u svim tijelima državne uprave, cijeli sustav informacijsko-komunikacijske infrastrukture napraviti povoljnijim, odnosno jeftinijim, sve podatke koji su pohranjeni učiniti sigurnijima, te omogućiti centralizirano upravljanje sustavom. Krajnji cilj uključivanja tijela javnog sektora u CDU je da se omogući učinkovitija javna uprava.
Pridružile se gotove sve županije
Centar dijeljenih usluga, koji je službeno pušten u rad 25. studenoga 2019. godine, do sada ima ukupno 356 korisnika, a među najvećim korisnicima koji su svoje sustave povezali u CDU su Državna geodetska uprava (SDGE – Sustav digitalnih geodetskih elaborata), Državni zavod za statistiku (uspješno proveden popis stanovništva), Ministarstvo poljoprivrede (interni sustavi), Ministarstvo kulture (e-Kultura), Ministarstvo turizma (e-Turizam), Ministarstvo zdravstva (eCijepih i eCEZDLIH), Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine (ePlanovi, eDozvola i eGrađevinski dnevnik), Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja (Obrtni registar, SMIV, SZP), Hrvatska vatrogasna zajednica (VATROnet), Klinika za dječje bolesti Zagreb i Klinički bolnički centri Osijek i Split (Radiološki informacijski sustav), Klinički bolnički centri Zagreb, Rijeka i Sestre Milosrdnice (bolnički informacijski sustav), Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (početak razvoja novog sustava e-HZZO koji se od početka razvija na infrastrukturi CDU-a, kao i početak konsolidacije i migracije sustava CZIH u CDU). Također su korisnicima CDU-a postale i gotovo sve županije i pojedine općine budući da je CDU namijenjen i jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Od početka godine, prema riječima državnog tajnika Bernarda Gršića, preko “državnog oblaka” razmijenjeno je više od 29 milijuna poruka iz dostupnih registara, a to aktivno radi 158 institucija.
* Sadržaj omogućio Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva