Predlažemo da se zakonski uvede isplata 13. mirovine umirovljenicima, i to svima bez iznimke jednaki iznos. Naravno da će pri tome ponovno biti nepravde jer još uvijek nije u funkciji imovinski cenzus, iako već desetljećima funkcionira OIB, ali možda će i to potaknuti odgovorne da konačno naknade podijelimo pravedno, tj. svakome prema potrebi, poručili su.
Uz zahtjev za isplatu 13. mirovine i rada na puno radno vrijeme uz zadržavanje mirovine mjerodavnom su ministarstvu uputili i sljedeće prijedloge:
- Prosječna mirovina iznosi u travnju 39,72 %u odnosu na prosječnu plaću u RH jer je prema DZS
– prosječna neto plaća u RH iznosila 1.122 Eura
– prosječna neto mirovina iznosi 445,67 Eura
Zahtjev: Povećanje svih, osim mirovina stečenih u Saboru, Vladi, Ustavnom sudu i HAZU (čija prosječna mirovina iznosi 145,43% odnosno 127,78% u odnosu na prosječnu plaću), za 10% u četverogodišnjem ciklusu kako bi dostigli prosjek od 50% u odnosu na plaće i približili se europskom prosjeku koji iznosi 52%.ž
- Brojne tvrtke su prilikom prelaska na tržišno gospodarstvo otišle u stečaj i velik broj starijih radnika je prisilno umirovljen. Nepravedno ih je zbog toga doživotno kažnjavati.
Zahtjev: Ukidanje doživotne penalizacije za prijevremeno umirovljenje i to nakon stjecanja uvjeta za starosnu mirovinu.
- Prosječna mirovina 2013. godine iznosila je 45,54% u odnosu na neto plaću, a danas je 39,72%. I to unatoč usklađivanju mirovina prema formuli 70:30 u odnosu na povoljniji parametar (rast plaća ili cijena).
Zahtjev: Usklađivanje mirovina sukladno porastu plaća i to kvartalno kako bi se što manje gubilo obzirom na sadašnje šestomjesečno usklađivanje i dodatni odmak od 2 mjeseca kada se isplaćuju usklađene mirovine.
- Uvođenjem novog Zakona o obiteljskim mirovinama uveden je cenzus od 824,47 Eura na isplatu obiteljske mirovine. Smatramo da je to nepravedno prema supružnicima koji su primali veće mirovine jer nas s pravom pitaju što je s njihovim ljudskim pravima i je li to moralno?
Zahtjev: Ukinuti cenzus na isplatu obiteljskih mirovina i zakonom decidirano odrediti postotak mirovine preminulog supružnika.
- Obzirom da troškovi života rastu svim umirovljenicima jednako, nepravedno je da se dodaci i usklađivanje isplaćuje prema visinama isplaćenih mirovina. Na taj način svi jedemo sarmu, ali neki meso, a neki samo zelje. Pri tome treba imati na umu kako usklađivanje nije povećanje mirovina, a niti kao dodaci, ne ovisi o uplaćenim doprinosima.
Zahtjev: Dodatke na mirovine i iznose usklađivanja potrebno je isplaćivati linearno, tj. svima u jednakim iznosima.
- Brojne države Europske unije, a mi smo više od 10 godina članica ove asocijacije, isplaćuju 13. ili 14. mirovinu (Portugal i Španjolska). Želimo li se i po tom pitanju približiti europskim državama, a to nam je sigurno cilj, potrebno je poduzeti određene korake.
Zahtjev: Zakonski regulirati isplatu 13.mirovine!
- Svakodnevno smo svjedoci kršenja prava umirovljenika i starijih osoba, osobito zato što još nisu izmijenjeni propisi vezani uz dosmrtno i doživotno uzdržavanje. Na tom je tragu i preporuka Europskog gospodarskog i socijalnog odbora iz siječnja 2022. godine, kao i brojni dokumenti UN-a koji sugeriraju određene zakonodavne prijedloge u državama.
Zahtjev: Uputiti prijedlog Deklaracije o pravima umirovljenika i starijih osoba u saborsku proceduru koji je HSU prije 8 mjeseci uputio nadležnom ministarstvu.
- Zakonom o porezu na dohodak regulira se solidarno uplaćivanje građana u državni proračun. Obzirom da su tijekom minulog rada umirovljenici bili obveznici poreza na dohodak, potrebno ih je osloboditi u što većoj mjeri poreza na mirovine.
Zahtjev: Zakonom predvidjeti da se osobni odbitak umirovljenika na mirovine poveća na 1000 eura.
- Prema umirovljenicima brojni dionici u društvu pokazuju empatiju pa smo tako svjedoci brojnih popusta na sportskim, kulturnim i zabavnim sadržajima, u trgovačkim centrima, prijevoznim poduzećima i slično. Kako bi se popusti dodatno osnažili i napravila sinergija s bankama, a time i spriječile isplate mirovina po tekućim računima sa zakašnjenjem u odnosu na isplate Ministarstva financija bankama te dokazao status umirovljenika, potrebno je uvesti promjene.
Zahtjev: Prilikom umirovljenja svaki umirovljenik treba primiti umirovljeničku karticu sa svojom identifikacijom.
- Izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju od 1.1.2019. godine brisana je odredba zakona da se dugogodišnjim osiguranicima koji su odradili najmanje 41 godinu staža polazni faktor za određivanje mirovine povećava za 0,15% za svaki mjesec kasnijeg odlaska u mirovinu nakon navršenih 60 godina života. Početkom 2023. godine ova je odredba vraćena, ali 22 000 umirovljenika koji su ove 4 godine na taj način umirovljeni ostalo je oštećeno.
Zahtjev: Obeštetiti ovu skupinu dugogodišnjih osiguranika i obračunati im mirovinski faktor u skladu s važećim zakonom o mirovinskom osiguranju.
- U Hrvatskoj je veliki broj invalidnih osoba među kojima su umirovljeni invalidi u izrazito teškoj financijskoj situaciji. Uz to, obolijevanja rastu s brojem godina i u skladu s medicinskim standardima životni vijek naših sugrađana može se i treba produžiti. Pri tome i po ovom pitanju zaostajemo za prosjekom u drugim Europskim državama.
Zahtjev: Tražimo uvećanje osobnog odbitka umirovljenika po osnovi izdataka za zdravstvene usluge i nabavu ortopedskih pomagala te uvođenje besplatnih sistematskih pregleda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu