Čelnica Europske središnje banke Christine Lagarde najavila je “ustrajno” visoke kamatne stope kako bi se izbjegao scenarij da cijene ostanu visoko iznad cilja zbog robusnog tržišta rada i velikog povećanja plaća u eurozoni.
Lagarde je na godišnjoj konferenciji u portugalskoj Sintri rekla da je eurozona pogođena “preklapajućim inflatornim šokovima od kraja pandemije”, a podizanjem referentne stope s -0,5 posto prošle godine na 3,5 posto ovog mjeseca “ECB napravio značajan napredak” u rješavanju visoke inflacije, ali “još ne može proglasiti pobjedu”, prenosi FT.
Lagarde je rekla da je početna faza inflacije u kojoj preneseni šokovi ponude energije i drugih sirovina na cijene blijede. Pojavila se druga faza potaknuta rastućim troškovima rada, a ECB predviđa da će plaće u eurozoni porasti za 14 posto do 2025. godine.
Godine rasta plaća
“Suočit ćemo se s nekoliko godina rasta nominalnih plaća, s pritiscima na jedinične troškove rada koji će biti pogoršani prigušenim rastom produktivnosti”, kazala je. Još uvijek je neizvjesno kada će troškovi financiranja dosegnuti vrhunac, no Lagarde kaže da je daljnji rast od četvrtine postotnog boda “vrlo vjerojatan” na idućem sastanku u svibnju.
“U ovim uvjetima, malo je vjerojatno da će središnja banka u bliskoj budućnosti moći s punim povjerenjem izjaviti da su dosegnute najviše stope. Moja namjera nije signalizirati bilo kakve buduće odluke, već naglasiti pitanja s kojima će se monetarna politika suočiti u narednom razdoblju”, rekla je.
Osvrćući se na tržište rada, Lagarde je rekla da sve više tvrtki gomila radnu snagu u nedostatku kvalificiranih radnika što smanjuje produktivnost jer plaće rastu brže od proizvodnosti stvarajući pritisak na inflaciju. U travnju je nezaposlenost u eurozoni pala na rekordno nisku razinu, 6,5 posto. U petak bi trebali biti objavljeni novi podaci o cijenama, a očekuje se da će prosječna inflacija u 20 članica europodručja pasti na 5,6 posto u lipnju.
Usporavanje rasta cijena posljedica je kočenja cijena energije i hrane dok temeljna inflacija, koja isključuje te dvije kategorije, ostaje visoka i očekuje se da će porasti s 5,3 posto u svibnju na 5,5 posto ovog mjeseca. Središnja banka poručila je da će nastaviti povećavati cijenu novca sve dok taj pritisak jasno ne popusti.
Pad profitnih marži
Zbog rasta troškova rada Frankfurt očekuje pad profitnih marži, no i dalje glavnog krivca za inflaciju vidi u plaćama. Lagarde procjenjuje da će inflacija zadržati na gotovo tri posto, izbjegnu li kompanije četvrtinu gubitaka marže. “Iako trenutačno ne vidimo spiralu plaća i cijena ili smanjenje očekivanja, što dulje inflacija ostaje iznad cilja takvi rizici postaju veći”, kaže.
S obzirom na to da ECB nikad u povijesti nije podigla cijenu novca brzinom kao u prošloj godini, neizvjesno je kada će se ti viši troškovi zaduživanja pretočiti u dosljedno nižu inflaciju. Lagarde je rekla da će se ECB morati obvezati da će zadržati visoke stope onoliko dugo koliko je potrebno kako bi se osigurao pad inflacije. “Ovo će osigurati da porast stopa ne izazove očekivanja prebrzog preokreta politike i omogućit će da se ostvari puni učinak naših prošlih akcija”, zaključila je Lagarde.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu