Istraživanje, koje je financirao Ured za sigurnost u cestovnom prometu australske vlade, dolazi kao novi dokazi koji upućuju na to da je vožnja s manje od pet sati sna jednako opasna kao i prekoračenje zakonske granice vožnje pod utjecajem alkohola u mnogim zemljama, prenosi Guardian.
“Mora postojati sustav za provjeru je li netko dovoljno spavao jer time izlažu druge ljude opasnosti”, rekao je prof Steven Lockley, stručnjak za spavanje na medicinskoj školi Harvard, koji savjetuje i američku NASA-u.
Profesorica Clare Anderson sa Sveučilišta Monash u Melbourneu u Australiji, koja predvodi napore da se razvije test temeljen na krvi, rekla je: “Kada pogledate glavne ubojice na cesti, alkohol je jedan od njih, prebrza vožnja još jedan, ali i umor također.
No, iako je rješenje za umor vrlo jednostavno, a to je da više spavamo, naša sposobnost da njime upravljamo je smanjena jer nemamo alate da ga možemo pratiti kao što to činimo s alkoholom.”
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu