Iako je ministrica energetike Dubravka Đedović izjavila da će nakon prelaska Elektroprivrede Srbije u status dioničkog društva upravljanje tvrtkom biti “depolitizirano”, u praksi se to neće dogoditi jer država Srbija, tj. Vlada će, kao stopostotni vlasnik kapitala EPS-a, preko Skupštine dioničara, čiji je resorni ministar jedini član, moći i kako utjecati na sve odluke Nadzornog odbora, koji shodno tome neće biti neovisan u to je posao.
Naime, ministrica Đedović je za TV Prva rekla da će novoizabrani Nadzorni odbor EPS-a imenovati generalnog direktora, te da će biti raspisan javni natječaj na koji se mogu javiti zainteresirani kandidati. Dodala je da izbor direktora EPS-a više neće biti posao Vlade Srbije. Navela je da je uloga Nadzornog odbora planiranje kako Srbiju učiniti energetski neovisnom, planiranje proizvodnih kapaciteta, bolje i učinkovitije provođenje planova, kako Srbija ne bi ovisila o jednom dobavljaču. S druge strane, dobro upućen izvor u zbivanja u domaćoj energetici, koji je želio ostati anoniman, ističe da to što će rukovodstvo EPS-a birati Nadzorni odbor, a ne Vlada Srbije, ne znači da da će članovi tog tijela imati bilo kakvu autonomiju u odlučivanju jer će ih birati i kontrolirati članica kabineta premijerke Ane Brnabić, ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović. “Ministrica kaže da će se upravljanje tvrtkom depolitizirati. Kako je to moguće kada jednočlanu Skupštinu dioničara bira Vlada Srbije, a u konkretnom slučaju njen predstavnik u tom tijelu je Dubravka Đedović, koju je na ministarsku poziciju postavila vladajuća stranka. Dakle, Skupština, koja se imenuje po političkoj liniji, određuje sastav Nadzornog odbora. U slučaju da ne rade onako kako Vlada Srbije od njih očekuje, Skupština dioničara koju ona imenuje ima pravo razriješiti članove Nadzornog odbora. Ako se uzme u obzir sve rečeno, ne može se reći da je istina da izbor direktora EPS-a “neće biti posao Vlade Srbije”. Odvjetnik Branko Pavlović potvrđuje tvrdnje sugovornika Danasa i navodi da je najveći problem to što je EPS organiziran kao zatvoreno dioničko društvo, što omogućava netransparentnost i onemogućava kontrolu predstavnika države u Skupštini dioničara društva.
“Vlada Srbije preko svog predstavnika u Skupštini dioničara može u svakom trenutku smijeniti Nadzorni odbor ili bilo kojeg njegova člana. Jednostavno, on je jedini vlasnik tvrtke iu potpunosti kontrolira to tijelo. Može se reći da Vlada u svakom trenutku može utjecati na sastav Nadzornog odbora, ali i na to tko će biti direktor Elektroprivrede Srbije. Problem je što je EPS zatvoreno dioničko društvo. Malih dioničara nema i takvo rješenje je loše jer bi oni bili ti koji bi osiguravali transparentnost i kontrolirali djelovanje predstavnika Vlade u Skupštini dioničara – zaključuje Pavlović.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu