Za više inovacija i digitalizacije u privatnom i javnom sektoru

Autor: Josipa Ban , 15. lipanj 2023. u 22:01
Foto: Shutterstock

Domaća četiri Europska digitalna inovacijska centra dio su mreže koju čini 151 centar na razini cijele Europe

Još jedan, od četiri osnovana EDIH-a (Europska digitalna inovacijska centra) u Hrvatskoj bit će javno predstavljen. To su, i prije formalnog početka rada, a koje je počelo potpisivanjem ugovora s Ministarstvom gospodarstva krajem travnja, napravili EDIH AI4Health te EDIH Adria. S Fakulteta elektrotehnike i računarstva sada najavljuje predstavljanje i trećeg – EDIH CROBOHUB++ čiji su i koordinator. Cilj je ovog EDIH-a digitalna transformacija proizvodne industrije i javnog sektora, a djelovat će u tri područja – umjetnoj inteligenciji (AI), kibernetičkoj sigurnosti (CyberSec) te računarstvu visokih performansi (HPC).

Apliciranje prije ulaganja

“Cilj je predstaviti aktivnosti projekta svim relevantnim dionicima, budućim korisnicima i medijima te kroz panel rasprave potaknuti dijalog i razmjenu znanja i iskustva između potencijalnih korisnika i pružatelja usluga”, ističu s FER-a. Osim toga, samo će predstavljanje projekta kojeg, osim FER-a kao koordinatora, čini još šest partnera (ICENT, HGK, Visoko učilište Algebra, HAMAG-BICRO, SRCE te InfoDom), biti prilika da se predstave najnoviji trendovi u područjima u kojima će CROBOHUB++ djelovati.

Cilj je projekta, koji će trajati tri godine i vrijednog 2,8 milijuna eura, formirati paket usluga koji će podržati mala i srednja poduzeća koja namjeravaju iskoristiti digitalnu transformaciju u svojim proizvodnim i poslovnim procesima, kao i pomoći javnoj upravi da postane agilnija i vođena podacima u upravnim postupcima i odlučivanju, objasnio je svojevremeno za Poslovni dnevnik Nedjeljko Perić, koordinator konzorcija CROBOHUB++, inače profesor emeritus s FER-a te ravnatelj ICENT-a.

Važno je napomenuti da korisnici mogu aplicirati za usluge testiranja prije ulaganja, integracije i prilagodbe tehnologija, demonstracijske aktivnosti, prijenos znanja i tehnologija, osposobljavanje i razvoj vještina u različitim digitalnim i poslovnim kompetencijama, potpore za pristup financijskim sredstvima te izgradnju inovacijskih ekosustava i umrežavanje.

“Sve usluge su besplatne za korisnike, a njihova je svrha podizanje razine digitalne zrelosti društva te zelene transformacije malih i srednjih poduzeća i javnog sektora kako bi postao agilniji i efikasniji”, napominju s FER-a. Također, osim popularizacije područja u kojima će djelovati (AI, CyberSec i HPC), EDIH CROBOHUB++ značajno doprinosi suradnji poslovnog sektora i znanstveno-istraživačke zajednice. U konačnici, osnovni je cilj i povod osnivanja EDIH-a stvaranje inovacija i podizanje razine digitalizacije u privatnom i javnog sektoru. A to bi trebalo biti postignuto povezivanjem znanosti, odnosno akademske zajednice, države i javne uprave te malog i srednjeg poduzetništva. Njihovo bi osnivanje, između ostaloga, trebalo doprinijeti i transferu tehnologije sa sveučilišta prema gospodarstvu te boljoj suradnji znanosti i gospodarstva, a koje u RH kronično nedostaje.

Domaća četiri Europska digitalna inovacijska centra dio su mreže koju čini 151 centar na razini cijele Europe, a koji su nastali zahvaljujući programu Europske komisije Digitalna Europa. Njihovo djelovanje i aktivnosti sufinanciraju zajednički i u jednakom omjeru države, odnosno Ministarstvo gospodarstva u Hrvatskoj, te EU. U Hrvatskoj za funkcioniranje četiri EDIH-a čija je ukupna vrijednost 10,8 milijuna eura, iz državnog je proračuna izdvojeno 5,1 milijun eura.

Riječki EDIH Adria

Osim spomenutog CROBOHUB-a++, na Sveučilištu u Rijeci osnovan je EDIH Adria koji se temelji na dvije ključne tehnologije – umjetnoj inteligenciji i računarstvu visokih performansi. Primjena tih tehnologija u sklopu EDIH-a Adria, zaduženog za digitalnu transformaciju kompanija Jadranske Hrvatske, namijenjena je sektorima zdravlja i kvalitete života, prometa i mobilnosti te energije i održivog razvoja. Kako je naglašeno na predstavljaju projekta, mala i srednja poduzeća mogu se uključiti u besplatan program učenja korištenja digitalne tehnologije. Konkretno, mogu učiti kako uspostaviti internetsku trgovinu, čemu služe baze podataka, kako uvesti ili poboljšati upotrebu raznih senzora, pa sve do naprednog korištenja umjetne inteligencije.

Treći je EDIH AI4Health, čiji je koordinator Institut Ruđer Bošković. Njegov je cilj digitalna transformacija u područja zdravstva, a ovaj je EDIH, koji okuplja čak 16 partnera, svojevrstan hub čiji je cilj omogućiti uvođenje umjetne inteligencije u područje zdravstva.

Posljednji domaći EDIH je JURK čiji je nositelj Inkubator Pismo iz Novske. Slično kao i kod ostalih cilj mu je uvođenje umjetne inteligencije, tehnologije blokovskih lanaca, interneta stvari i gamifikacije u poslovne i proizvodne procese malih i srednjih poduzeća te u javni sektor. Oni će biti usmjereni na sektore poljoprivrede, turizma, medicinske rehabilitacije, drvnu industriju, građevinu, farmaciju i razvoj video igara.

Komentirajte prvi

New Report

Close