Zagađenje metalima dobro je poznati čimbenik rizika za bezbroj zdravstvenih problema, no novi istraživački rad upozorava da čak i male količine arsena, olova i kadmija mogu povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti. Izloženost ovim metalima koji se nalaze u mnogim svakodnevnim namirnicama mogla bi povećati rizik od kardiovaskularnih događaja, uključujući srčani i moždani udar, piše Express.
Nadalje, rad, objavljen u časopisu Circulation, također upozorava da su kadmij i arsen povezani s većim rizikom od prerane smrti. To je velikim dijelom zbog povećanog rizika od problema s cirkulacijom koje predstavljaju metali.
“Velika populacijska istraživanja pokazuju da je čak i niska razina izloženosti zagađujućim metalima gotovo univerzalna. Doprinosi teretu kardiovaskularnih bolesti, posebno srčanog udara, moždanog udara, bolesti arterija u nogama i prerane smrti od srčanih uzroka”, kaže profesor Gervasio Lamas, iz Medicinskog centra Mount Sinai.
Zabrinjavajuće, vjerojatno dolazite u kontakt s ovim metalima svaki dan, a hrana i piće poput čokolade, sokova, biljnog mlijeka, čajeva i gaziranih pića također predstavljaju izvor. Prošlogodišnja analiza popularnih marki čokolade otkrila je olovo i kadmij u svih 28 testiranih pločica.
Kadmij završava u zrnu kakaovca nakon što ga apsorbira korijen biljke, dok se olovo raznosi vjetrom u okolna područja dok se zrna suše na otvorenom. Međutim, hrana nije jedini izvor ovih metala, budući da se oni prirodno nalaze u tlu, vodi i atmosferi. Odavde se probijaju do raznih svakodnevnih predmeta, od kozmetike do kuhinjskog posuđa. Primjerice, olovo je često prisutno u keramici, kuhinjskom posuđu, vodovodnim cijevima, začinima, kozmetici, elektronici i industrijskim emisijama.
Kadmij se može pronaći u nikl baterijama, pigmentima, plastici, keramici, staklenom posuđu i građevinskim proizvodima. Također ga ima u izobilju u industrijski proizvedenim gnojivima koja koriste fosfatnu stijenu koja zatim kontaminira korjenasto povrće i lisnate biljke. Nadalje, arsen se može naći u pitkoj vodi, tlu i hrani, odnosno riži, uzgojenoj u kontaminiranom tlu.
“Ovi metali ometaju bitne biološke funkcije i utječu na većinu populacija na globalnoj razini. Nakon izlaganja, olovo i kadmij se nakupljaju u tijelu i ostaju u kostima i organima desetljećima. Samo u SAD-u, jedno veliko istraživanje pokazalo je da se više od 450 000 smrtnih slučajeva godišnje može pripisati izloženosti olovu”, kaže Ana Navas-Acien, profesorica sa Sveučilišta Columbia.
Novi dokument sugerira da su najrizičniji oni koji žive na prometnim cestama, u blizini industrijskih postrojenja ili odlagališta opasnog otpada. Drugi uključuju stanovnike starijih kuća ili onih u kojima se ekološki propisi slabo provode.
“Ovo je globalni problem u kojem su zajednice s nižim prihodima nesrazmjerno izložene otrovnim metalima putem kontaminiranog zraka, vode i tla. Rješavanje problema izloženosti metalima kod ovih populacija može pružiti strategiju za smanjenje razlika u kardiovaskularnim bolestima i unapređenje ekološke pravde”, ističe Navas-Acien.
Praćenje razina metala u okolišu i ispitivanje metala kod pojedinaca ključni su koraci za provedbu odgovarajućih javnozdravstvenih inicijativa, prema znanstvenicima.
“Kardiovaskularno zdravlje može se poboljšati s višestrukim pristupom koji prepoznaje ekološku kardiologiju i uključuje praćenje okoliša i biomonitoring zagađujućih metala, kontrolu izvora izloženosti i razvoj kliničkih intervencija koje uklanjaju metale ili slabe njihove učinke na tijelo. “, dodao je profesor Lamas.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu