Nervoza u Washingtonu drma globalna dionička tržišta

Autor: Ana Blašković , 31. svibanj 2023. u 22:00
MSCI All-World Index u srijedu je bio na putu prema svom prvom mjesečnom padu od veljače/Shutterstock

Europski indeks STOXX 600 pao na najnižu razinu u dva mjeseca.

Uoči ključnog glasovanja u Washingtonu o gornjoj granici duga SAD-a, globalna tržišta dionica u srijedu su bilježila minuse, dok su istovremeno tržišta sirovina i kineska valuta korigirali vrijednosti nakon podataka o usporavanju oporavka drugog po veličini svjetskog gospodarstva.

MSCI All-World Index globalnih dionica, na putu prema svom prvom mjesečnom padu od veljače, izgubio je na vrijednosti 0,4 posto u prijepodnevnim satima u Europi. Izvedenice na američke dioničke indekse pale su od 0,3 do 0,4 posto, uglavnom zbog pada na azijskim tržištima, prenosi Reuters.

Loše za luksuznu robu
Juan je pao na najnižu razinu od prošlog studenog kada je Kina još bila pod ograničenjima zbog Covida-19. Vrijednost juana smanjila se 0,5 posto na 7,124 za dolara čime bi kineska valuta mogla akumulirati 2,6-postotni pad u svibnju. Loše vijesti odrazile su se i na ostala gospodarstva na Pacifiku naslonjena na Kinu; australski dolar pao je na najnižu vrijednost u sedam mjeseci, na 0,6489 dolara.

Već treći dan pod pritiskom za prodaju u srijedu su bile europske dionice. Regionalni STOXX 600 indeks dosegao je najniže razine u dva mjeseca, a predvodio ga je pad luksuznih dionica usmjerenih na Kinu, poput LVMH-a, Burberryja i Swatch Groupa. Dionički indeks Zagrebačke burze Crobex pao je za 0,19 posto, na 2261,5 u ranom poslijepodnevu. Crobex 10 ublažio je gubitke, na 1301,94.

Spas u dolaru
Američki dolar porastao je 0,5 posto u odnosu na košaricu svjetskih valuta, što je najveći mjesečni rast od rujna. Paradoksalno, ulagači u dolaru traže utočište, upravo zbog zabrinutosti zbog izostanka napretka oko dogovoru o suspenziji gornje granice duga SAD-a koja je zaprijetila “krizi nad krizama”.

Europska valuta izgubila je na vrijednosti 0,7 posto nakon što su podaci s terena pokazali ublažavanje inflatornih pritisaka u Francuskoj i Njemačkoj. No, tržišta i dalje očekuju da će ECB podići referentnu kamatnu stopu sa sadašnjih 3,25 posto na oko 3,7 posto do rujna. Sirova nafta tipa Brent, koja je u svibnju pala gotovo 8 posto, ostala je stabilna na 73,59 dolara po barelu. 

Komentirajte prvi

New Report

Close