Elektrane na bioplin kapaciteta 7 MW u opasnosti od gašenja

Autor: Darko Bičak , 23. svibanj 2023. u 22:00
U Hrvatskoj je trenutno instaliran kapacitet od 26 MW bioplinskih postrojenja/D. Špehar/PIXSELL

Bioelektrana NTC Gaj kod Lipika podnijela zahtjev za stečaj zbog udvostručenja cijena sirovina.

Bioelektrana NTC Gaj kod Lipika podnijela je zahtjev za stečaj. Riječ je o bioplinskom postrojenju snage 2 MW koje je moralo obustaviti proizvodnju jer su, kako sami ističu, zbog energetske krize i sporosti države da im pomogne, u zadnjih godinu dana generirali ogromne gubitke.

Iz Hrvatske udruge proizvođača bioplina (HUPB) navode da su se gašenjem ovog postrojenja počele ostvarivati najgore prognoze na koje su upozoravali – da će se, ako im država hitno ne pomogne, do ljeta morati ugasiti 70 posto proizvodnje.

Enormno povećanje
Problemi NTC Gaja su počeli početkom rata u Ukrajini, te obećanjem predstavnika Ministarstva gospodarstva da će se cijena struje prilagoditi novonastaloj situaciji i enormnom povećanju cijena sirovina za proizvodnju. I dalje je nepoznanica zašto Uredba koja bi regulirala cijene, a koja je bila pripremljena još u lipnju prošle godine, do danas nije donesena.

Ta je Uredba, tvrde u HUPB-u, mogla spriječiti ovo što se dogodilo s bioelektranom NTC Gaj. Peter Maierhofer navodi da bi stečaj pokrenuli još prije godinu dana da su znali da se cijena električne energije neće podići, te da će pregovori s resornim ministarstvom i institucijama tako dugo trajati i da rješenje ni do danas neće biti ponuđeno.

“Cijena sirovina potrebnih za rad bioplinskih postrojenja u zadnjih godinu dana se udvostručila. S obzirom na to da državne institucije zadužene za energetiku, osim praznih obećanja, nisu ništa napravile da se cijena električne energije podigne, mi nismo više mogli plaćati ulazne sirovine kooperantima”, kazao je Maierhofer čija bioelektrana je s radom počela 2020. Iz HUPB-a već duže upozoravaju da cijena struje iz bioplina nije adekvatna ulaznim troškovima.

Uloženo 2,5 milijarde kuna
“Mi više od godinu i pol dana bezuspješno pregovaramo s državom, a nama je svaki dan bitan jer se generiraju ogromni gubici. Resorno ministarstvo ne donosi odluke i mi apeliramo na premijera Andreja Plenkovića da se hitno uključi u rješavanje ovog problema dok se još može spasiti dio postrojenja.

U protivnom, u kratkom roku, isti scenarij čeka instaliranih još 7 MW bioplinskih elektrana i to će se nastaviti istom dinamikom dok se sve ne ugase”, upozorio je predsjednik Hrvatske udruge proizvođača bioplina Marijan Cenger.

Dodao je kako ih je država prije desetak godina poticala na proizvodnju električne energije iz bioplinskih elektrana te da je kroz subvencije uloženo više od 2,5 milijarde kuna, dok su više od tog iznosa uložili i vlasnici bioplinskih postrojenja. U Hrvatskoj je trenutno instaliran kapacitet od ukupno 26 MW bioplinskih postrojenja.

Komentirajte prvi

New Report

Close