Tvrtka ENNA Fruit vodeći je distributer i otkupljivač voća i povrća u Hrvatskoj, pa i regiji, a kako izgleda njihov otkupni centar u Donjem Miholjcu i zašto su poželjan poslodavac, iz prve je ruke doznalo dvadesetak studenata Fakulteta agrobiotehničkih znanosti iz Osijeka koji su ih jučer posjetili. Upoznali su cijeli proces otkupa, sortiranja i pakiranja voća i povrća.
Tvrtke i u regiji
Sjedište i logističko-distributivni centar ove tvrtke je u Dugom Selu, a otkupni centri specijalizirani za prihvat, skladištenje i pakiranje svježeg voća i povrća nalaze se u Donjem Miholjcu, Lozanu, Varaždinu i Opuzenu. Imaju i tvrtke, odnosno otkupne centre u BiH i Srbiji, konkrento u Gradiški te u Pudarcima nadomak Beograda, kako bi iskoristili potencijal regionalnih “bazena” proizvodnje voća i povrća.
Njihov proizvodni pogon za preradu voća i povrća u Slatini, pak, najveći je i jedan od najmodernijih u regiji, s godišnjim kapacitetom prerade od 20 tisuća tona. Usto, među vodećim su dobavljačima banana i citrusa za tržište Hrvatske i regije…
“Pogon u Donjem Miholjcu prostire se na 25.000 metara četvornih, od kojih je 12.000 “kvadrata” zatvorenog prostora, gdje su komore za čuvanje jabuka i krušaka iz domaće proizvodnje, ali i svakodnevno se pakiraju lokalni proizvodi, od marelica, šljiva, trešanja, do mrkve, kupusa… Zaposleno je 66 radnika, na zaprimanju, pakiranju i opremanju robe”, prikazuje Goran Punda, izvršni dikretor kooperacije u tvrtki ENNA Fruit.
Otkupljuju voće i povrće od lokalnih proizvođača iz Slavonije i Baranje, a uz približno 150 kooperanata, imaju i vlastitu proizvodnju.
U svom asortimanu ENNA Fruit svojim kupcima nudi više od 50 vrsta svježeg voća i povrća. Asortiman prerađenih proizvoda podijeljen je, pak, u tri proizvodna programa: slatki, kiseli i HoReCa. Sve njih plasiraju na hrvatsko, ali i inozemna tržišta.
Hrvatska je, poznato je, u maločemu samodostatna, kada govorimo o voću i povrću. Kako tome doskočiti?
“Pratimo potrebe na tržištu i dogovaramo proizvodnju robe koja nam nedostaje. Podižemo trenutno u Varaždinu proizvodnju mrkve, kao i luka i krumpira. U dogovoru s kooperantima tražimo modele kako bismo bili dostatni cijele godine. Procesi su to koji traju 5-8 godina, teško je to napraviti u kraktom roku, ali idemo za time da zadovoljimo potrebe za što više artikala koje možemo sami proizvesti”, govori Punda.
Korisni obilasci
Radnici su uvijek potrebni pa kao što su studenti jučer ispitivali “njihovo bilo”, tako su i oni osluškivali njih. “Otvoreni smo za suradnju i tijekom studija, i nakon što diplomiraju, to je dobro i za nas i za njih. Svi inžinjeri agronomije su nam potrebni da možemo razvijati domaću proizvodnju, kooperaciju i sve čemu težimo”.
Posjetili su ih jučer studenti 2. godine preddiplomskog studija agroekonomije. “Puno znače takvi posjeti jer nam pokazuju kako proces izgleda u praksi i puno bolje možemo razumjeti ono o čemu pričamo na predavanjima. U budućnosti se mogu zamisliti u sličnoj firmi, vidim se u poljoprivredi i zaista me zanima”, kaže student Danijel Bošnjak, a kolega mu Brajen Boka već ima poljoprivrednog iskustva.
“Bavim se ratarstvom, povrtlarstvom i proizvodnjom šećerca. Potječem iz obitelji iz Satnice Valpovačke koja je počela s poljoprivrednom proizvodnjom na 2-3 hektara, a danas obrađujemo malo veću površinu. Planiram se jednog dana baviti čisto ratarstvom, na većim poljanama, i uz veće dobitke, ako Bog da. Obilasci poduzeća itekako su nam korisni zbog poticanja poduzetničkog duha, otvaranja novih ideja, upoznavanja s novim tehnologijama…”.
Obilazak tvrtke ENNA Fruit organiziran je u sklopu nastave regionalnog i ruralnog razvoja. “Gledamo lokalne priče, kako iz malog, tako i velikog biznisa, kako bi studenti vidjeli što se sve događa u poslovnom svijetu u ruralnom razvoju. Posjetili smo najprije veliko gospodarstvo u Donjem Miholjcu koje proizvodi povrće i završili smo u pogonu ENNA Fruit, dakle kod njihovih otkupljivača, da saznamo kako dalje taj proizvod putuje prema trgovinama”, rezimira Snježana Tolić s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu