Iako registar oboljelih u Hrvatskoj ne postoji, procjenjuje se kako u Hrvatskoj od lupusa boluje između 3.000 i 3.500 osoba, od čega su 90 posto žene. Osim vidljivih fizičkih simptoma, liječenje bi trebalo obuhvaćati i psihološku podršku, ističu liječnici.
„Učinimo lupus vidljivim“ krilatica je ovogodišnjeg Svjetskog dana lupusa, autoimunosne bolesti od koje boluje oko pet milijuna ljudi na svijetu. Punog naziva sustavni eritemski lupus, ova dijagnoza kod gotovo svakog oboljelog manifestira se na drugačiji način, a najčešćim simptomima smatraju se kožne promjena na licu (eritem lica poput leptira) ili na dijelovima tijela koji su izravno izloženi suncu, umor neovisno o naporu i problemi s koncentracijom te povišena tjelesna temperatura, dok velik broj oboljelih ima bolove ili otekline zglobova uz jutarnju zakočenost zahvaćenih zglobova, piše N1.
Riječ je o bolesti o kojoj se ne govori dovoljno, ističe predsjednik Hrvatskoga reumatološkog društva prof. dr. sc. Branimir Anić, dr. med., specijalist internist, s užom specijalizacijom imunologije i reumatologije, pročelnik Zavoda za kliničku imunologiju i reumatologiju KBC-a Zagreb, povodom Svjetskog dana lupusa koji se tradicionalno obilježava 10. svibnja.
„Lupus dovodi do poremećenog funkcioniranja imunosnog sustava, što znači da imunosni sustav ne može prepoznati razliku između stranih virusa i bakterija te zdravih tkiva vlastitog tijela, te možemo reći da vlastiti imunosni sustav oštećuje vlastito tkivo i organe, zbog čega ga smatramo životno ugrožavajućom bolesti“, pojašnjava prof. dr. sc. Anić, te dodaje da 90 posto novooboljelih čine mlade žene, no da mogu oboljeti praktički svi – žene i muškarci, odrasli i djeca.
U Hrvatskoj, prema procjenama Referentnog centra Ministarstva zdravstva za sustavni eritemski lupus i srodne bolesti, od lupusa boluje između 3.000 i 3.500 osoba, od kojih se njih 1.200 liječi u Zavodu za kliničku imunologiju i reumatologiju KBC-a Zagreb. Osim vidljivih fizičkih simptoma, pri liječenju se ne smije zanemarivati niti psihološko stanje pacijenata, navodi prof. dr. sc. Anić i dodaje:
„Budući da od lupusa najčešće obolijevaju žene u reproduktivnoj dobi, prirodno je da postanu zabrinute za mogućnost sigurne trudnoće. Za vrijeme moga studiranja, pacijenticama se savjetovalo izbjegavanje trudnoće, ali srećom medicina i stav struke s godinama su napredovali te je trudnoća kod većine bolesnica koje se danas liječe u našim reumatološkim odjelima imala povoljan tijek i za majku i za dijete, uz preduvjet da je trudnoća planirana i da bolesnica uđe u trudnoću s lupusom koji je u mirnoj fazi te da nema trajnih oštećenja vitalnih organa zbog bolesti.“
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu