Skoro svaki hotel ili restoran u Srbiji traži radnike. Od početka pandemije do sada hotele u zemlji napustilo je oko 5.000 zaposlenih, a zajedno s restoranima nedostaje im oko 15.000 radnika.
Poslodavci najviše traže kuhare, konobare, recepcionere, sobarice… Većina hotelskih radnika otišla je u inozemstvo, jer im se, kažu upućeni, ne isplati raditi za oko 500 eura mjesečno.
No, onima s iskustvom i vještinama isplati se ostati u zemlji jer će, ako budu traženi, dobiti znatno veće plaće. Ipak, statistika je neumoljiva i pokazuje da je oko 50 posto radnika iz hotelijerstva otišlo u druge djelatnosti, a polovica radi u inozemstvu.
To potvrđuje i Georgi Genov, direktor Poslovnog udruženja hotelijera i restoratera Srbije (Hores). Naglašava da je 2020. godine ovaj sektor sa 19.000 zaposlenih u hotelijerstvu u oko 360 hotela pao na oko 13.500 radnika.
Dakle, u hotelijerstvu radi 5000 ljudi manje, što je problem. Oni rade posao, ali postoji veliki umor među zaposlenicima i ne može se pružiti kvaliteta kada je riječ o hotelima – kaže Genov, prenosi Tanjug.
Moramo misliti da su u Hrvatskoj, primjerice, plaće veće, da je sektor godinama bio zapostavljen, a država može pomoći smanjenjem doprinosa kada su ugostiteljski poslovi u pitanju. Poslodavci mogu pomoći da se odreknu dijela dobiti. A i sami zaposlenici morali bi vidjeti kako mogu ostati ovdje, a ne otići van – smatra Genov.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu