U hrvatsku tvrtku uložili 8,5 milijuna dolara, mlade nade sad pucaju na ‘unicorn’ status

Autor: Josipa Ban , 18. travanj 2023. u 07:00
Sandi Fatić, suosnivač Calimero Networka bio je inženjer u NEAR Protocolu/Maja Prgomet

Hrvatski startup već privukao 8,5 milijuna USD, podržali ih i investitori OpenAI-ja.

Sandiju Fatiću i Mariju Halambeku tek je 30. godina, a iza njih je velik poduzetnički uspjeh. Krajem 2022. u njihov je startup Calimero Network, specijaliziran za blockchain tehnologiju, koji su osnovali u svibnju 2022., grupa od ukupno investitora uložila čak 8,5 milijuna dolara.

U Calimero, čije je sjedište u Londonu, tako je odlučio investirati Khosla Ventures, jedan od najvećih VC fondova iz američke Silicijske doline, koji je bio i prvi ulagač u OpenAI, tvorce revolucionarnog ChatGPT-a.

Drugi je Lyrik Ventures, fond koji ulaže u disruptivne startupove koji djeluju u području web3 tehnologija te NEAR Foundation, jedna od najvećih blockchain platformi, iz čijeg je poslovanja, kao spin-off, Calimero i nastao.

Sandi Fatić, suosnivač Calimera bio je prvi inženjer za infrastrukturu u NEAR Protocolu, u koji je do danas uloženo više od 700 milijuna dolara. A kada je Fatić u njega došao bila je to mala kompanija, u samim začecima. Isti, ili barem sličan uspjeh, nada se postići i s Calimerom, a vjetar u leđa sigurno mu daju investitori.

18

stručnjaka trenutno je u timu Calimero, a stigli su iz Mete, Googlea, Tesle, Ubera...

Fokus su veliki klijenti
“U dobrom smo društvu, imamo vrhunske investitore i savjetnike, odličan proizvod i tim te izvrsno poznajemo industriju i tehnologiju. S obzirom na sve to mislim da smo u jako dobroj poziciji da napravimo veliki uspjeh”, kaže Fatić.

Novac će iz ove seed runde financiranja uložiti u product-market fit, odnosno najbolju tržišnu primjenu njihovog blockchain rješenja, a koja bi im trebala omogućiti snažan rast i skalabilnost poslovanja. Dobar će dio novca otići će i na zaposlenike kojih je 18, a koji su u Calimero odlučili prijeći iz dobro uhodanih i uspješnih tehnoloških tvrtki, poput Mete, Googlea, Tesle, Ubera…

Svoje rješenje, kojim omogućuju migraciju poslovanja, ili njegovih određenih dijelova, na blockchain, planiraju plasirati u velike kompanije poput banaka, logističkih tvrtki, onih iz područja zdravstva, a potencijalni su im klijenti i institucije i vlade.

“Fokus su nam veliki klijenti koji blockchain žele koristiti za specifične slučajeve i to uglavnom one koje karakterizira nedostatak povjerenja. To, primjerice, mogu biti banke koje međusobno žele razmjenjivati određena sredstva, ali za to nemaju dovoljno povjerenja. Tu sigurnost razmjene daje im upravo blockchain tehnologija.

Primjena je moguća i u zdravstvenim institucijama za kontrolu korištenja lijekova, a na ovoj se tehnologiji mogu organizirati i izbori, koje bi karakterizirala potpuna transparentnost”, objašnjava suosnivač Calimera, dodajući da je osim sigurnosti i povjerenja, interoperabilnost još jedna važna značajka blockchaina.

Fatić

Mi smo inovatori u industriji koja se razvija i koju tek treba regulirati. Blockchain postati dominantna tehnologija u sljedećih 5 -10 godina.

Proizvod, na čijem su razvoju radili još dok su bili zaposlenici NEAR Protocola, lansiran je prije nekoliko mjeseci, a prvi su im klijenti bili startupovi. Trenutno su, kaže Fatić, u pregovorima s nekoliko velikih banaka i telekomunikacijskih kompanija.

“Zbog nedostatka regulative posljednjih godina svjedočimo nepovjerenju prema blockchainu. No, u posljednje vrijeme vidimo promjene i pomake naoolje. Sve više institucija i kompanija počinje shvaćati benefite ove web3 tehnologije te je žele isprobati.

Primjer su banke koje blockchain koriste za tokenizaciju nekretnina te obveznica, odnosno imovine koja nije toliko likvidna (token je vrsta kriptovalute koja predstavlja imovinu, op.a). Također, ova se tehnologija koristi za digitalizaciju valuta, poput eura ili dolara”, objašnjava Fatić i dodaje da nepovjerenje i nije iznenađujuće jer se javlja kod svake nove tehnologije.

“Slično je bilo i kada se pojavio cloud, kojeg su rijetki htjeli koristiti jer su se svi bojali da će im podaci biti ukradeni, a danas ga koriste svi”, ističe Fatić. Slično bi se moglo dogoditi i s blockchain tehnologijom.

Radio za Google i Facebook
“Mi smo inovatori u industriji koja se tek razvija i koju tek treba regulirati”, kaže Fatić koji vjeruje da će upravo blockchain postati dominantna tehnologija u sljedećih pet do deset godina. “Imali smo Internet, a sada ćemo imati decentralizirani Internet u kojem će pojedinac biti vlasnik svojih podataka i digitalne imovine”, uvjeren je suosnivač Calimera koji u inozemstvu živi još od studija kada je dobio praksu u Googleu.

Zanimljivo, još je u srednjoj školi govorio da bi želio raditi u Googleu na što su mu se,priznaje. svi smijali. No, Sandi Fatić dokazao je da je, uz dovoljno rada i truda, sve moguće. Radio je i u Facebooku, a iza njega su i dva, doduše neuspjela, startupa.

“Sve mi je to osiguralo iskustvo, znanje, ali i mrežu poznanstva koja sigurno ne bi bila tako bogata da se nisam odvažio otići u svijet. Što se propasti startupova tiče moj je stav da je svaki neuspjeh dobra lekcija i škola”, kaže mladi poduzetnik koji je svoja iskustva i lekcije itekako dobro kapitalizirao jer je na čelu startupa koji je na dobrom putu da poluči veliki svjetski uspjeh.

A nakon godina života u inozemstvu, od čega je posljednjih pet godina u Londonu, Sandi se ipak odlučio vratiti u Hrvatsku. Na povratak se priprema, a razlozi su privatni, kaže. Ubuduće će tako njegov život biti podijeljen na putovanja između Engleske i Hrvatske, jer u Londonu ostaje sjedište kompanije. Calimero je, objašnjava, odlučio osnovati u Londonu jer je tamo živio, ali i zato što je lakše privući investicije u Londonu, gdje ulagači razumiju poslovno okruženje i zakone, nego u Zagrebu.

Ova životna promjena dodat će još malo aktivnosti i u inače natrpan raspored 30. godišnjeg Fatića. No, to mu neće biti problem jer radnih mu navika ne nedostaje. Još od školskih dana, prisjeća se, odnosno od 14. godine, pomagao je roditeljima u poslu s voćem.

“Ustajao sam se u pet ujutro da bih cijeli dan prodavao lubenice. Dobro se sjećam riječi oca koji mi je neprekidno govorio da moram učiti kako bih u konačnici ipak mogao raditi manje zahtjevan i bolje plaćen posao. U konačnici, usadio mi je uvjerenje da naporan rad uvijek bude nagrađen”, kaže.

Tako bi trebalo biti i s Calimerom, no kako kaže Fatić, pred njima je dug i izazovan put prema cilju koji su si zadali, a to je postati “jednorog”.

Komentirajte prvi

New Report

Close