Sudeći prema prvim podacima, bankarski sektor u Bosni i Hercegovini je u 2022. godini ostvario rekordnu dobit. Komercijalne banke u BiH prošle su godine imale ukupnu dobit nešto veću od 502 milijuna KM, što je za 22,8 posto više u odnosu na 2021., kada je iznosila 409 milijuna KM, prenosi Indikator.ba.
UniCredit je sa dvije svoje banke u Bosni i Hercegovini u prošloj godini ostvarila neto dobit u iznosu od 127,1 milijun KM, što je za 43,4 posto više nego u 2021. Neto dobit Raiffeisena u BiH u prošloj godini iznosila je 101,7 milijuna KM i u odnosu na 2021. veća je za 48,7 posto.
Razlozi rasta
Banke u Federaciji BiH ostvarile su dobit od 363,4 milijuna KM, što je 23,7 posto više nego godinu prije kada je dobit iznosila 293,6 KM. Banke u Republici Srpskoj ostvarile su financijski rezultat od 139 milijuna KM, što je za 20,3 posto više u odnosu na 2021. godinu, kada je višak prihoda nad rashodima iznosio 115,5 milijuna KM.
Profitabilnost banaka povećana je prvenstveno zahvaljujući smanjenju rezervacija za loše kredite i padu razine loših kredita. Osim toga, nakon dužeg vremena zabilježili su rast kamata, unatoč tome što je mjerama tržišnog regulatora postavljen limit za povećanje kamatnih stopa na kredite vezane uz euro u uvjetima rasta referentnih kamatnih stopa u eurozoni.
S druge strane, povećani su troškovi za banke, uključujući i troškove za plaće i doprinose zaposlenih, što je i očekivano zbog visoke inflacije.
Udar na džepove
No, ova će godina za banke zasigurno biti izazovnija. Većina banaka proteklih mjeseci obavijestila je svoje korisnike o skorom povećanju kamata na već odobrene kredite. Udar na džepove građana nije ograničen samo na rast kamata, već se očituje i na povećanju naknada za bankarske usluge.
Banke u Bosni i Hercegovini povećanje kamata pravdaju rastom EURIBOR-a. Podsjećamo, EURIBOR je u padu od 2015. godine, jedno je vrijeme čak bio i negativan. No, od srpnja prošle godine raste zbog mjera Europske središnje banke koja pokušava obuzdati inflaciju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu