Trebinje ostaje bez radnika, većina mladih odlazi u Dubrovnik i Crnu Goru

Autor: Poslovni dnevnik , 23. veljača 2023. u 07:00
Trebinje je ostalo bez mlade radne snage, Dubrovnik i Crna Gora veliki su mamci/Shutterstock

Plaća konobara u RS je 800-1.200 KM dok u Dubrovniku zarade i triput više.

Nije neka vijest da puno Trebinjaca kruh uzarađuje u Dubrovniku, pogotovo tijekom turističke sezone, ali je svakako zabrinjavajuće za trebinjske poslodavce da zbog tog višegodišnjeg trenda sada muče zbog nedostatka radnika.

Trebinjski poslodavci se hvataju za glavu jer dobrih radnika nikada nije bilo manje.

Istodobno, sve veći broj radnika iz ovoga grada kruh zarađuje u susjednom Dubrovniku.

Dragan, Nemanja, Marko i Maja samo su neki od mnogih koji svakodnevno prelaze više od 30 kilometara i dva granična prijelaza kako bi došli na posao u Dubrovnik, javlja banjalučka televizija ATV.

Ništa im nije problem, kažu, jer imaju dobru plaću i gazde ih poštuju, a to je upravo ono što u svom gradu nisu mogli pronaći.

– Trebinjaca u Dubrovniku ima od 2.000 do 2.500. Osjećam se kao u Trebinju. Kad uđete u trgovinu, ili na ulici, uvijek ćete sresti nekoga iz Trebinja, kaže Maja.

2500

radnika iz Trebinja, prema procjenama, kruh zarađuje u Dubrovniku

Ogroman odljev
Nije mali broj onih koji olako daju otkaz na poslu u Trebinju i odlaze kod susjeda. Ima i onih koji uzmu neplaćeni državni posao i upute se u Dubrovnik. Dogodi se da ljeti cijeli razred iz Bileće nađe posao baš tu. Ima sezonskih radnika, ali ima i onih koji su u stalnom radnom odnosu. Neki su dnevni putnici, a neki su se preselili.

Trenutno su najviše traženi konobari, kuhari i barmeni.

– Evidentno je da je veliki odljev radnika i da se s tim suočavaju svi ugostitelji, pa tako i mi ovdje, ali nastojimo svim zaposlenicima omogućiti dobre uvjete kako bismo ih zadržali. Trenutno imamo otvorena radna mjesta za recepcionere, konobare, kuhare, barmene, spremačice i čistačice – rekla je za portal trebinjelive Milica Adžić, marketing menadžer.

Prema riječima ugostitelja, uvjet za ostanak radnika je siguran rad, normalni radni uvjeti i pristojne plaće.

– Nekako smo ih sve uspjeli zadržati ostavljajući im sezonske plaće koje će vjerojatno porasti tijekom sezone, jer protiv Dubrovnika, Crne Gore ne možemo se boriti, ljudi odlaze tamo gdje im je bolje, gdje su plaćeni, pa iako smo mi mrtva sezona, radimo na nuli kako bismo zadržali dobre ljude – istakla je Branka Ilić, direktorica hotela Trebinje.

Iz Udruge poslodavaca u turizmu i ugostiteljstvu “Horeka” kažu da su plaće i uvjeti rada glavni razlog odlaska radnika.

Velike razlike
A prosječna plaća ugostiteljskih radnika u Srpskoj je od 800 do 1.200 maraka dok u Dubrovniku ili na crnogorskom primorju mogu zaraditi i triput više.

– Morat ćemo promijeniti zakonsku regulativu gdje će obje strane biti zadovoljne, morat ćemo gajiti i veću empatiju prema našim radnicima, od obrazovanja, beneficija, boljih plaća i svega što je uključeno da bi netko bio zadovoljan. svojim radnim mjestom – smatra Dalibor Šajić, predsjednik Udruge poslodavaca u turizmu i ugostiteljstvu Horeka.

Prema podacima dobivenim od granične policije, granični prijelaz Ivinica dnevno prijeđe više od 500 ljudi. U ljetnim mjesecima ta je brojka znatno veća.

Komentirajte prvi

New Report

Close