U stranim medijima i na inozemnim portalima specijaliziranim za poljoprivredu, pojavile su se vijesti da Srbija pregovara o izvozu milijun tona pšenice za Egipat.
“Egipat, jedan od najvećih svjetskih uvoznika pšenice u pregovorima je da kupi milijun tona od Srbije”, objavio je Bloomberg, koji podsjeća da će se ova afrička zemlja morati okrenuti manjim tržištima jer je više od polovice ukupnog uvoza pšenice dolazilo iz Rusije.
Naime, Egipat je najveći uvoznik pšenice na svijetu, a iako je i jedan od većih proizvođača, ono što zasiju na svojim malim površinama nije dovoljno da podmiri niti polovicu njihovih potreba. Zato uvoze godišnje i do 11 milijuna tona.
“Globalna tržišta žitarica su se smanjila u odnosu na vrhunac iz 2022. i nejasno je koliko daleko Srbija može ići da bi popunila sve nedostatke.
Srbija obično izvozi oko milijun tona pšenice ili manje u datoj sezoni, a Ministarstvo poljoprivrede SAD predviđa prodaju od 600.000 tona ove godine”, ističe Bloomberg, koji napominje da se ne govori u kojem bi se roku pšenica iz Srbije mogla izvesti preko rumunjske luke Constance prema Egiptu.
Ozbiljni pregovori
Srpski dužnosnici nisu pričali o tome koliko bi tona pšenice moglo ići i u kojem vremenskom periodu za Egipat, ali ozbiljniji pregovori sa ovom državom započeli su još srpnju prošle godine, kada je predsjednik Egipta Abdel Fatah al Sisi posjetio Beograd.
Rezultat te posjete je čak 13 potpisanih ugovora o suradnji Egipta i Srbije, a srpski predsjednik Vučić rekao je da je dogovorena prodaja žitarica Egiptu, jer je Srbija nedavno dobila certifikat za izvoz pšenice, kao i za jabuke. Izvoz pšenice se spominjao i u razgovoru ministrice poljoprivrede Jelene Tanasković s veleposlanikom Egipta u Srbiji u prosincu 2022.
Agroekonomski analitičar Žarko Galetin za Danas kaže kako nije upoznat sa tim kada će i koliko pšenice otići za Egipat, ali podsjeća da u ovoj ekonomskoj godini, od srpnja prošle godine, Srbija ima potencijal za izvoz 1,4 do 1,5 milijuna tona pšenice.
Koje razdoblje?
“U ovom trenutku Srbija nema kapacitet da izveze količinu od milijun tona za Egipat, ali tu se postavlja pitanje za koje je to razdoblje”, kazao je Galetin koji podsjeća da s Egiptom potpisan protokol o suradnji, te da su usklađeni fitosanitarni uvjeti.
“To što smo zbog zabrane izvoza u ovu ekonomsku godinu ljetos ušli sa ozbiljnim rezervama je otvorilo mogućnost da se izvezu velike količine, a ekonomska 2022/2023. mogla bi ostati upamćena kao ona u kojoj je izvoz bio rekordan”, naglašava Galetin.
Posljednjih tjedana cijene pšenice i kukuruza na domaćem tržištu padaju, dok su na inozemnom u blagom rastu. Na Produktnoj berzi posljednjih dana je sa 33 dinara po kilogramu pala na 28 dinara, toliko je prije dva dana na burzi bila i cijena kukuruza, koji je krajem siječnja koštao 31 do 32 dinara po kg.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu