Država unaprijedila e-Građane i omogućila digitalno potpisivanje

Autor: Josipa Ban , 14. veljača 2023. u 22:00
Bernard Gršić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva/D. Višnjić/PIXSELL

Kroz projekt vrijedan tri milijuna eura javna uprava uvela e/m potpis i e/m pečat, a nastao je snimanjem stanja u sustavu e-Građani.

Elektronički potpis i elektronički pečat nove su usluge u sustavu e-Građana. Od druge polovice prošle godine, kada je platforma koja ih omogućuje stavljena u funkciju, do danas, počelo ju je koristiti 641 tijelo javne vlasti, a elektronički je potpisano oko 150 tisuća dokumenata.

Puni bi zamah ove digitalne usluge tek trebale dobiti jer se očekuje uključivanje više tijela javne vlasti, a kojih je više od 2000.

100

usluga osigurano kroz sustav e-Građani, a koristi ga 1,7 milijuna ljudi

Digitalizacija procesa
To će pak ovisiti o njihovoj digitalno spremnosti i tempu prilagodbe sustava, rečeno je na konferenciji na kojoj je predstavljen projekt Uspostava platforme s elektroničkim uslugama za e/m-Potpis i e/m-Pečat, a na kojem su u Središnjem državnom uredu za razvoj digitalnog društva počeli raditi još 2018. godine.

Igor Ljubi, voditelj projekta iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, objasnio je da je projekt nastao snimanjem situacije u sustavu e-Građani, a koji se najčešće koristi za predaju zahtjeva i dobivanje potvrda. Sve ostalo za što je potreban potpis nije se koristilo. No sada je i to moguće.

“Cilj je bio osmisliti sustav koji će na jednostavan način svim korisnicima omogućiti potpisivanje elektroničkih dokumenata i pečatiranje u digitalnom svijetu te njihovo daljnje korištenje u samom sustavu”, ističe Ljubi.

Sustav je, dakle, prvenstveno namijenjen javnim tijelima jer je cilj digitalizirati sve procese među njima. Ovo će pak, rekao je Bernard Gršić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, državnim i javnim zaposlenicima omogućiti bržu, sigurnu i jednostavnu međusobnu komunikaciju, kao i onu s građanima, a u konačnici i jeftiniju administraciju.

Juraj Sertić, glavni direktor AKD-a /D. Višnjić/PIXSELL

“Platformom za e-potpis i e-pečat omogućavamo sljedeći korak u podizanju produktivnosti javne uprave i olakšavanju komunikacije građana s javnom upravom. Umjesto papira, potpisivanja i skeniranja građani i poduzetnici sada mogu klikom miša riješiti potrebnu administraciju”, rekao je Gršić.

Primjerice, pojašnjava Ljubi, ako građani moraju predati neki zahtjev vezan uz potres, sada ga mogu digitalno potpisati tamo gdje ga predaju. Sustav ga obrađuje i vraća građaninu, sve elektronički ili iz udobnosti vlastita doma.

Potpisati ga je moguće pomoću certifikata za elektroničko potpisivanje. Oni se izdaju na QSCD uređaju, što je zapravo kartica. Kroz projekt vrijedan oko tri milijuna eura (22,4 milijuna kuna) i financiran iz Europskog socijalnog fonda, osigurano ih je 30 tisuća.

Osigurano je i 2500 certifikata za elektronički pečat. Treba napomenuti da digitalni potpis (koji predstavlja osobu) i digitalan pečat (predstavlja tvrtku ili tijelo koje nešto pečatira) vrijede samo u digitalnom okruženju.

Bilo je skepse
Tu je platformu izradila Agencija za komercijalnu djelatnost (AKD), državno poduzeće koje obavljaju uslugu izdavanja dokumenata, a koje je posao dobila na međunarodnom natječaju. “Kad smo krenuli u realizaciju projekta bilo je skepse hoćemo li ga na zadovoljavajući razini uspjeti tehnološki i regulatorno završiti.

No bili smo sigurni u sebe i kadrovske kapacitete”, rekao je Juraj Sertić, glavni direktor AKD-a. Pohvalio se i ostalim uspješnim projektima na kojima je radio AKD te istaknuo da u suradnji s MUP-om i Finskom rade na projektu implementacije digitalne putne vjerodajnice (DTC).

Od 2014. kada je uspostavljen sustav e-Građani do danas, platforma koja omogućava digitalnu komunikaciju građana s tijelima javne vlasti, ima ukupno 100 usluga, a koristi je oko 1,7 milijuna građana (2015. ih je bilo 187 tisuća).

Komentirajte prvi

New Report

Close